Airbnb do EET nespadá. Budou kontroly, varuje ministerstvo
Hoteliéři se zlobí
Fenomén sdíleného bydlení Airbnb tvoří přibližně čtvrtinu veškerého turistického ubytování v Česku. Přesto se mu zatím vyhýbá elektronická evidence tržeb (EET), která se podnikatelů v pohostinství týká už od začátku prosince. Zatímco Asociaci hotelů a restaurací (AHR) se to nelíbí, finanční správa připouští, že ne každý, kdo přes Airbnb pronajímá, evidovat musí. Kontroly ale chystá.
„Co se týká EET, má asociace za to, že by měla být aplikována na všechny subjekty a formy podnikání, kde dochází k platbě hotovostí, kreditní kartou nebo stravenkami a to bez rozdílu. V opačném případě nelze hovořit o zavádění rovných podmínek v podnikání,“ uvedl pro Echo24.cz prezident AHR Václav Stárek. Povinnost evidovat se podnikatelů v pohostinství týká už od začátku prosince.
Podle finanční správy ale není každý, kdo přes Airbnb eventuálně jiné sdílené bydlení pronajímá, automaticky povinný evidovat tržby. „Aby byl dosahovaný příjem povinně evidován v rámci EET, je nutné splnit současně několik podmínek,“ vysvětlila pro Echo24.cz Linda Paterová z Generálního finančního ředitelství (GFŘ).
„Zejména se musí jednat o příjem z podnikání, dále u fyzické osoby o příjem zdaňovaný jako příjem ze samostatné činnosti, nesmí jít o příjem ojedinělý svojí formou nebo charakterem a musí jít o příjem realizovaný v hotovosti, platební kartou, či obdobným prostředkem,“ dodala. Teprve při splnění všech těchto podmínek by podle ní příjem z pronájmu nemovitosti typu Airbnb podléhal EET. Evidovat tak nemusí ani podnikatelé v jiném odvětví, kteří pronajmou pokoj jednou za čas.
Ještě v jiné situaci je nepodnikatel, který pronajímá třeba svůj byt v době, kdy je na dovolené. „Tento příjem bude zdaňovat jako příjem z nájmu podle paragrafu 9 zákona o daních z příjmů, pak nebude muset daný příjem evidovat v EET,“ uvedla Paterová. Je tedy důležité, jaký smluvní vztah vznikne a zda půjde o podnikatele či nikoliv.
Porušování zákonů a růst šedé ekonomiky?
„Je důležité si uvědomit, že pojem sdílená ekonomika ve svém původním významu nebyl spojen s podnikatelskou činností. Ať se již vnímání tohoto pojmu v dnešní době posunulo kamkoli, jsem přesvědčena, že daňové zákony jsou v této oblasti nastaveny dobře,“ sdělila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.
Podle Stárka ale dochází při pronajímání nemovitostí přes Airbnb už teď k porušování zákonů. „V první řadě nejsou k dispozici žádná statistická data, přestože podle platné evropské směrnice jsou jednotlivé členské státy povinny zajistit souhrnnou statistiku cestovního ruchu, ale protože není jasné, kdo a jak často pronajímá ubytování v soukromí, čísla, která udává Český statistický úřad nezahrnují právě tento druh ubytování,“ vysvětlil Stárek.
Další zákon, který se v současné době podle Stárka nedodržuje, je povinnost ubytovatele registrovat cizince ubytované na území České republiky. „To může být i bezpečnostní problém, protože hosté, kteří bydlí v soukromí, nejsou registrováni a policie nemá žádný nástroj, jak tyto byty kontrolovat,“ dodal Stárek. Jen v Praze se přitom podle něj může jednat až o 14 tisíc turistů denně. Sdílené ubytování už podle něj není o nabídnutí části bytu, lidé pronajímají celé byty, nebo jich dokonce mají víc.
„Z tohoto pohledu se tedy jedná o podnikání v ubytovacích službách, které je zároveň výrazným prostorem pro růst šedé ekonomiky. Domníváme se, že k nápravě je nutné zavést registraci poskytovatelů těchto služeb tak, aby bylo možné zajistit efektivní výběr daní a kontrolu dodržování Živnostenského zákona,“ dodal Stárek.
Až čtvrtina ubytovacího trhu
Airbnb zatím nedalo k problematice EET žádné oficiální vyjádření. Podle PR konzultantky pro Česko Markéty Kuprové ale rozhodně nepodporuje nedodržování zákonů. „Airbnb podporuje hostitele v tom, aby dodržovali místní předpisy a regulace. Ve chvíli, kdy se nový hostitel registruje na Airbnb, musí potvrdit, že bude dodržovat předpisy a zákony dané země,“ uvedla pro Echo24.cz Kuprová.
Finanční správa připustila, že se chystá sdílené ubytování kontrolovat. „O strategii kontrol vás bohužel informovat nemůžeme z taktických důvodů,“ dodala Paterová.
Takzvaná sdílená ekonomika, kam patří právě Airbnb nebo třeba alternativní taxislužba Uber, zažívá nebývalý vzestup. V rámci Evropské unie činil v roce 2015 hrubý příjem z jednotlivých platforem sdílené ekonomiky zhruba 28 miliard eur (cca 756 miliard korun) a v následujících několika letech má podle odhadů dále výrazně narůstat. Přesto pro ni neexistují přesně stanovená mezinárodní pravidla a pro klasické poskytovatele služeb jako jsou hotely, penziony či taxislužby, je problematickou konkurencí.
Jakou měrou se podílí na české ekonomice je možné jen odhadovat, jak uvedla pro Echo24.cz Martina Fišerová z CzechTourism. Tento fenomén by se ale podle ní podchytit měl. Podle AHR se jedná ale až o čtvrtinu veškerého ubytování u nás. „Asociace provedla vlastní průzkum, ze kterého vyplývá, že ubytování v soukromí dnes představuje minimálně čtvrtinu celkového realizovaného ubytování v České republice,“ uvedl Stárek.
Toto tvrzení podle něj podporují také jiná fakta. „Například Airbnb uvádí veřejně, že v současné době má ve svém portfoliu více než 7 tisíc ubytovacích jednotek jen v samotném hlavním městě, což je přibližně čtvrtina ubytovací kapacity v hromadných ubytovacích zařízeních,“ dodal Stárek.
Za devět měsíců přijelo do Česka celkem 9,3 milionu zahraničních turistů, což je o 12,6 procenta meziročně více. Počet turistů ubytovaných v soukromí či přes aplikace sdíleného ubytování, jako jsou Airbnb, HomeAway či Vacation Rentals, vzrostl v ČR za tři letošní čtvrtletí o 40 procent na 2,2 milionu.