Doložte příjmy. Konec levného bydlení v městských bytech v Praze

Sdružení nájemníků s nápadem nesouhlasí

Doložte příjmy. Konec levného bydlení v městských bytech v PrazeNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

V pražských městských bytech žijí lidé, kteří mají vysoký příjem a přesto platí stejně nízké nájemné jako sociálně potřební nebo důchodci. Nerovnováhu způsobily změny pravidel pro užívání městských bytů v posledním desetiletí. Pražský radní Radek Lacko (ANO) chce nesoulad upravit, od lidí z více než šesti tisíc městských bytů bude chtít doložit výši příjmů. Vysokopříjmovým skupinám pak bude chtít postupně zvedat nájem, ne však na tržní hodnotu.

Radek Lacko chce upravit stávající politiku městských bytů v Praze, informoval deník E15. Přestože jsou městské byty určené především rodinám s nízkými příjmy či důchodcům, dlouhodobě tam žijí i podstatně movitější lidé. Je to dáno tím, že do roku 2005 to byly městské části, které vyhodnocovaly, komu byty přidělí. Hlavní město tehdy jen byty nabídlo, ale neurčovalo pravidla. „Tak vzniklo to, že se do těch bytů dostali i manažeři, soudci,“ řekl Radek Lacko serveru ECHO24.cz.

Podle letošní Analýzy bytového fondu hl. m. Prahy vlastní město 9229 bytů, čtvrtina je však určena k prodeji. Jedná se zhruba o jedno procento všech bytů v Praze. Radní Lacko tak bude žádat zbylých 6684 domácností, aby doložily své příjmy. Praha městskými byty podporuje především seniory, osoby se zdravotním postižením, osoby v sociální tísni a určité profese, jako jsou učitelé, hasiči či policisté. Těchto skupin by se případné zdražování netýkalo.

Mnozí nájemci však do nízkopříjmových skupin nepatří. „My si jich velmi vážíme, jsme rádi, že v těch bytech bydlí. Ale pokud budou jejich příjmy výrazně vyšší než u těch, které se snažíme podporovat, tak by si měli připlatit,“ řekl radní Lacko pro ECHO24.cz. Po dobu tří až čtyř let by se jim zvedal nájem, podle Lacka však maximálně na 80 procent tržní hodnoty. Podle analýzy bytového fondu platí Pražané za městský byt nejčastěji 60 až 70 korun za metr čtvereční, tržní nájemné v Praze přitom činí v průměru 175 korun za metr čtvereční.

Smlouvy na dobu neurčitou

K nesouladu přispělo i neuvážené uzavírání smluv na dobu neurčitou v minulosti. „Doba neurčitá má ten velký problém, že nemůžete zvednout nájem nebo ho nějak upravovat. Ne, že by člověk chtěl drtit nájemníky, ale na trhu se může po tu dobu cokoli stát. Není správné, aby člověk, i třeba po třiceti letech, platil čtyřicet korun za metr čtvereční měsíčně a stejnou smlouvu předával dalším generacím,“ řekl Lacko serveru ECHO24.cz. Podle analýzy bytového fondu má smlouvu na dobu neurčitou 1612 domácností, které používají byt na základě prodlužování smluv z doby před rokem 2005, na základě přechodu nájmu bytu a na základě souhlasu s výměnou bytů.

Podle radního se za tu dobu přirozeně zvedají náklady a inflace a město tak prodělává. Dlouho se v Praze nepoužívala ani tzv. inflační doložka. „Město doložku pět let nepoužívalo a udělalo do rozpočtu díru v hodnotě nějakých 35 milionů,“ odhaduje Lacko. Nyní se městské byty pronajímají výhradně na dobu určitou, většinou na dva roky. Po uchazečích také město chce doložit výši příjmů.

Jan Vozárik ze sdružení nájemníků ČR s nápadem Lacka nesouhlasí, pro deník E15 řekl, že pokud mají lidé uzavřenou nájemní smlouvu, nemají povinnost poskytovat údaje o svých příjmech. „S právníky najdeme způsob, jak to řešit. Chceme si jen zmapovat hladinu příjmů u těchto nájemníků,“ reagoval Lacko pro ECHO24.cz. Lacko ještě neví, jak konkrétně bude probíhat sběr dat. „Bude to probíhat nějakým nekonfliktním způsobem, aby to lidi nedráždilo. Myslím, že má pronajímatel právo tyto informace vědět,“ dodal.

Nespokojenosti voličů se Lacko nebojí, věří, že je to spravedlivé. Kdyby však lidé odmítali zaplatit, šel by na ně magistrát soudní cestou. „Před dvěma lety byli někteří lidé, co platili snad jen 37 korun za metr čtvereční, vyzváni, aby začali platit adekvátní nájemné. Většina uposlechla, ale někteří si stojí za svým a platit nechtějí,“ uvedl Lacko serveru ECHO24.cz. V následující druhé vlně tyto nájemníky znovu vyzve a pokud nájemníci nezareagují, bude se to řešit soudně. „Právo je na naší straně,“ domnívá se radní.

Čtěte také: Berlín zakázal Airbnb. Prý se díky tomu zdražují nájmy ve městě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články