Berlín zakázal Airbnb. Prý se díky tomu zdražují nájmy ve městě

Omezování svobodného podnikání?

Berlín zakázal Airbnb. Prý se díky tomu zdražují nájmy ve městěAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Michaela Cápová
Sdílet:

Protiústavní zákon a omezení svobody podnikání? Berlín tvrdě zakročil proti Airbnb a jemu podobným serverům, které nabízejí byty ke krátkodobému pronájmu. Tvrdí totiž, že právě tyto společnosti mohou za zvyšující se ceny nájmů ve městě a činí tamní byty cenově nedostupné pro obyčejné Berlíňany. Navíc na službách Airbnb tratí i hoteliéři. Od 1. května proto německá metropole přijala zákon, na jehož základě hrozí za krátkodobý pronájem celého bytu pokuta ve výši 100 tisíc euro (v přepočtu 2,7 milionu korun), píše server The Local. Jak je to se sdíleným pronájem v Česku?

Berlínští představitelé zdůvodnili, že se rostoucí trend v pronajímání bytů turistům přes Airbnb, server Wimdu nebo 9Flats odráží v rostoucích cenách nemovitostí a limituje Berlíňany, aby si pořídili vlastní bydlení. Od 1. května proto hrozí majitelům, kteří budou i nadále krátkodobě pronajímat své byty a domy, vysoká pokuta. Město apeluje na „občanského ducha“ a vyzývá své obyvatele, aby případné porušení tohoto zákona anonymně ohlásili.

„Je to nezbytný a rozumný nástroj,“ řekl k zákonu nazývaném Zweckentfremdungsverbot Andreas Geisel, radní zodpovědný za rozvoj města a dodal, že je „naprosto odhodlán vrátit tyto zpronevěřené byty zpět Berlíňanům“. Geisel argumentuje mimo jiné tím, že od roku 2009 do roku 2014 narostly ceny nájmů o 56 %.

Nový zákon byl schválen už v roce 2014, ale v platnost vešel až na začátku letošního května s tím, aby poskytl majitelům bytů čas najít si dlouhodobé nájemníky. Statisticky se zatím zdá, že nové omezení funguje, protože došlo k razantnímu snížení nabídek na Airbnb pro německou metropoli. Zatímco v únoru bylo k dispozici 11 tisíc nabídek, v březnu pouze 6 700. Společnosti, proti kterým je nový zákon zaměřen, se však bouří. Wimdu podala žalobu proti neústavnosti tohoto nařízení a její konkurent 9Flats oznámil, že v souvislosti s novým zákonem očekává bankrot.

Společnost Airbnb se sídlem v San Francisku byla založena v srpnu 2008. Za dobu svého působení se Airbnb stala důvěryhodným tržištěm, jehož prostřednictvím si mohou lidé přes internet nabízet, vyhledávat a rezervovat místa k ubytování. Airbnb nabízí ubytování na mnoha cenových úrovních ve více než 34 tisících městech a 191 zemích světa.

Americká Airbnb zase upozorňuje, že berlínské úřady vydaly v uplynulých týdnech řadu matoucích a nejasných prohlášení. „Svůj byt můžete pronajímat, ale nesmíte za to přijmout žádné peníze. Ve svém bytě můžete pronajímat volné pokoje. Se svými hosty můžete sdílet maximálně 50 % plochy svého domů,“ cituje Airbnb některé z nich a volá po přesnějším nastavení pravidel.

Airbnb na základě svých statistik uvádí, že si průměrný berlínský hostitel za pronájem ročně vydělá 1 800 euro (asi 48 600 korun). Téměř tři čtvrtiny z nich přitom pronajímají byt, ve kterém rovněž bydlí.

Za společnosti poškozené novým zákonem se postavil i bývalý předseda německého Ústavního soudu, který označil zákon za protiústavní a nesmyslný. Strana Svobodných demokratů jej zase považuje za nepřiměřený a odborníci z berlínské společnosti GEWOS jsou přesvědčeni, že „malý počet domů a bytů zapsaných u Airbnb nemá nijak významný vliv na dostupnost bydlení v Berlíně“.

Negativně na nový berlínský zákon pohlíží rovněž hostitelé z Česka. „Jsem pro to, aby se pronájem přes Airbnb reguloval. Existují například lidé, kteří si po Praze skoupí deset bytů, jejichž pronájem přes Airbnb je pak živí. Na druhou stranu já na tom skutečně nevydělávám,“ poznamenal k tomu pro deník ECHO24.cz Petr, který pronajímá svůj byt během víkendů nebo o dovolených, kdy odjíždí z Prahy. Peníze z pronájmu mu pak náklady na dovolenou částečně pokryjí.

Podobný názor má i studentka Anna z České zemědělské univerzity v Praze, která přes Airbnb pronajímá jeden pokoj ve svém pražském bytě. „Je to skvělá forma přivýdělku, zvlášť pro studenty. Celkově je služba přes Airbnb fajn, proto se mi berlínský zákaz nelíbí,“ uvedla pro ECHO24.cz a dodala, že byty se podle ní zdražují tak jako tak.

Také Tomáš z Prahy, který se svými přáteli na Airbnb pronajímá byt, si myslí, že nájmy v Praze nejsou vysoké kvůli Airbnb. „Z vlastní zkušenosti, když jsem dříve hledal byty na Airbnb, vím, že asi 90% majitelů nechce svůj byt pronajmout někomu, kdo ho bude dále přepronajímat přes Airbnb. Proto si myslím, že nájemné neroste v důsledku velké poptávky po bytech ze strany lidí, kteří v nich chtějí provozovat Airbnb, protože jim to jednoduše není umožněno,“ uvedl pro deník ECHO24.cz

V Česku se poptávka po Airbnb zvyšuje

Jaká je vlastně situace se sdíleným ubytováním v Česku? Rostoucí poptávku a nabídku po tomto druhu ubytování potvrdila pro deník ECHO24.cz tisková mluvčí Prague City Tourism Kateřina Bártová. „Uvítali bychom ale, kdyby lidé, kteří nabízejí ubytování v soukromí, odváděli oficiální turistické taxy. Získali bychom přesnější data o počtu turistů v Praze,“ vysvětlila Bártová.

Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR, současně poukázal na určitá bezpečností rizika a sdílené ubytování jako potenciální zdroj šedé ekonomiky. „Problém, který spatřují hoteliéři, spočívá hlavně v tom, že zatímco hromadná ubytovací zařízení musí dodržovat předpisy týkající se bezpečnosti hostů, hygieny a ochrany spotřebitele, stejně jako daňové povinnosti, v případě ubytování v soukromí a sdílených krátkodobých pronájmů tomu tak není. Tím dochází k nekalé konkurenci na trhu.“

Stárek pro ECHO24.cz také řekl, že města a obce touto cestou přichází o místní poplatky turistů, které by měly přispívat k rozvoji infrastruktury a zajištění veřejných služeb. „Pak je tu také otázka bezpečnosti, která by měla zajímat zejména představitele Ministerstva vnitra ČR, neboť zatímco v hotelech se ze zákona pravidelně hlásí pobyt zahraničních turistů cizinecké policii, v případě ubytování v soukromí k tomu nedochází. Tím ztrácí snahy státu o prevenci kriminality nebo teroristických útoků jakýkoli smysl,“ vysvětlil.

Česká verze Airbnb funguje od června 2012, ale první nabídky na ubytování v Česku se začaly objevovat už v září 2008, tedy pouhý měsíc po spuštění webové služby Airbnb. Aktuálně je v Česku k mání asi 10 tisíc pokojů a bytů, z toho na 7 tisíc v Praze. Tuzemská pobočka tu funguje od ledna 2016. Její manažer Václav Gráf pro časopis Reflex uvedl, že Praha je v konkurenci evropských měst aktuálně čtvrtým největším trhem pro Airbnb ve střední a východní Evropě. „Obsazenost pokojů a bytů je v Praze okolo 40 %, kolem Vánoc ale vystoupá na 70 %,“ doplnil.

Čtěte také: Lidé nevědomky pronajímají byty pasákům. Přes Airbnb

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články