Vítěz karlovarského festivalu s rozpočtem 5 tisíc euro vstupuje do kin

Maďarské Rodinné štěstí v českých kinech

Vítěz karlovarského festivalu s rozpočtem 5 tisíc euro vstupuje do kinNOVÉ 4
Panorama
Echo24
Sdílet:

Režisér Szabolcs Hajdu si k sobě domů na dva týdny nastěhoval filmový štáb, aby tu i s manželkou a dětmi natočil za velmi skromný rozpočet film. Na půdorysu jednoho budapešťského bytu pak vzniklo drama, které okouzlilo kromě diváků i odbornou porotu na 51. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Ta mu dokonce udělila hlavní cenu, Křišťálový glóbus, pro nejlepší film. Snímek Rodinné štěstí mohou ode dneška vidět i diváci českých kin.

Děj filmu odstartuje zvonek u dveří. Do Maďarska se totiž po neúspěšném pokusu žít v zahraničí nečekaně vrátila rodina příbuzných, kteří potřebují někde nutně přespat. Kamera, která neopustí byt, tak zachycuje autentické soužití dvou rodin, a soustředí se na úplně obyčejné, komické, ironické i smutné okamžiky, které nastalá situace přináší.

„Tyto dvě rodiny o sobě navzájem mnohé vypovídají, nikdo z nich není se svým životem spokojený a nikoho samozřejmě nenapadne, aby si přiznal vlastní vinu,“ popisuje svůj sedmý celovečerní film režisér Hajdu. Ten mimochodem na festivalu ve Varech vyhrál i cenu pro nejlepšího herce a to navzdory tomu, že se za herce nepovažuje. „Vždycky pracuji tak, že si sám sebe představuji před kamerou, tím pádem pro mě hraní bylo přirozené. Ocenění mě ale nesmírně překvapilo,“ řekl.

Hajdu, který do filmu kromě sebe obsadil i svou ženu Orsolyu Török-Illyésovou a jejich dvě děti, se přesto brání tomu, že se jedná o autobiografický film. „Necítím neukojitelnou touhu mluvit neustále jen o sobě, ale jsou to problémy, které znám nejlépe, a protože se mě nejvíc dotýkají, dokážu o nich mluvit nejvýstižněji. Náš život byl jen inspirací, objevilo se tam několik motivů a témat, kterými jsme se sami zabývali, ale jinak je film poskládaný z příběhů jiných párů,“ uvedl.

Rozpočet na Rodinné štěstí činil pouhých 5 tisíc euro (cca 135 tisíc korun), i proto za práci na něm nedostal nikdo zaplaceno. „Byl to takový ideální stav, protože se na Rodinném štěstí podíleli jen zapálení lidé s nadšením, kteří měli pocit, že dělají nějakou smysluplnou věc, a byli za to rádi. Kvůli nedostatku peněz tam nebyl nikdo z donucení nebo s úmyslem, aby si vydělal a aby se proslavil,“ uvedl Hajdu. Filmový štáb totiž téměř výhradně tvořili Hajduovi studenti z Metropolitní univerzity v Budapešti a také z toho důvodu se na něm podílelo třináct kameramanů.

Film Rodinné štěstí vstupuje do kin pod hlavičkou distribučního labelu KVIFF Distribution, na kterém spolupracují tři partneři: Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Česká televize a společnost Aerofilms. Tento label za první rok své existence do tuzemských kin uvedl například filmy Mládí, Boj nebo Tohle je náš svět. „KVIFF Distribution dokázal, že naše představa, jak do kin přivést zajímavé filmové tituly a upozornit na ně diváky, byla správná. Smyslem labelu od počátku měl být přesah festivalového programu do širší distribuce,“ řekl k tomu prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Čtěte také:

Do Varů jsme jeli na rodinnou dovolenou, říká režisér vítězného filmu

Ve Varech vyhrál maďarský film Rodinné štěstí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články