Novinářům hrozí za použití příliš složitých slov pokuta

Poměry ve středoasijské republice

Novinářům hrozí za použití příliš složitých slov pokutaNOVÉ
Socha orla na pozadí tádžikistánské vlajky. Foto: Shuttestock
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Tádžikistánská vláda oznámila, že bude pokutovat novináře. Až 100 dolarů (v přepočtu 2 400 korun) budou muset zaplatit ti z nich, kteří ve svém příspěvku použijí příliš složitá slova, která nebudou srozumitelná pro běžné čtenáře, píše server Russia Today. Dalších 150 až 200 dolarů by měla zaplatit i mediální společnost zaměstnávající dotyčného žurnalistu.

„Jsou například tací novináři, kteří během jednoho dne použijí až deset slov, která nejsou pro pravidelného čtenáře, diváka nebo posluchače srozumitelná. Tím, že to dělají, porušují normy oficiálního jazyka,“ řekl k tomu Gavkhar Sharifzoda, šéf Středoasijského výboru zabývajícím se národními terminologiemi. Podle něj existují pravidla pro dodržování norem oficiálního jazyka, kterými jsou všichni povinni se řídit.

Tato středoasijská republika svět v minulosti překvapila už několikrát. Tádžikistánští představitelé například zakázali svým obyvatelům, aby pojmenovávali novorozence cizími jmény. V květnu letošního roku zde pak proběhlo referendum, v němž 94,5 procent hlasů schválilo ústavní změny, které umožňují prezidentu Imomali Rachmonovi stát se doživotní hlavou státu. Loni parlament Rachmonovi udělil titul Vůdce národa a přiznal mu doživotní imunitu před trestním stíháním.

Třebaže Západ Rachmona dlouhodobě kritizuje za nerespektování náboženských svobod, tamní obyvatelé jej drtivě podporují. Zejména mu připisují velkou zásluhu za ukončení pětileté občanské války, která propukla v zemi v roce 1992 jen měsíc po vyhlášení nezávislosti a skončila dohodou s islamistickou opozicí.

Obyvatelé jedné z nejchudších postsovětských republik schválili spolu s prodloužením Rachmonových pravomocí celou sérii ústavních změn, mezi nimi i snížení věkové hranice pro zvolení hlavou státu. To má podle analytiků umožnit, aby se řízení země ve volbách v roce 2020 ujal Rachmonův syn Rustam, kterému je 29 let. Změny v ústavě a referenda doposud umožnily třiašedesátiletému Rachmonovi úspěšně kandidovat v prezidentských volbách čtyřikrát.

Čtěte také: Tádžikistán: země bez Vánoc a Nového roku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články