1 Dokument s Jakešem

Jakeš v dokumentu vzdává hold studentům na Národní třídě

, NOVÉ

Témata: ,

Bývalý generální tajemník KSČ Milouš Jakeš, který se klaní před památníkem sametové revoluce na Národní třídě. Jakeš, který si jde do hospody popovídat s bývalým disidentem Františkem Stárkem zvaným Čuňas, nebo Jakeš, který upřímně věří v komunistický režim, jehož byl čelním představitelem. To vše nabízí dokument Milda, jenž se bude promítat v rámci projektu Živé kino.

„Určitý vědomí jsem měl, že jsem se ničeho špatného nedopustil. Co v té zemi bylo budováno, není k tomu, aby to někdo kritizoval, ale aby si toho vážil, že se tak stalo,“ říká v dokumentu bývalý generální tajemník ÚV KSČ, který je neodmyslitelně spjat s pádem komunistického režimu.

 

Jakeš v rámci dokumentu navštívil památník tvrdého potlačení studentské demonstrace 17.11.1989 na Národní třídě. Před pamětní deskou si s úctou sundal klobouk. Trailer v další scéně ukazuje Jakešovo setkání s disidentem Františkem Stárkem u piva. „Kdo teda pochybil, když se střílelo na hranicích?“ využil Stárek setkání k položení nepříjemné otázky. „Na to byly zákony,“ odpověděl Jakeš. „Že se můžou střílet lidi?“ kontroval Stárek. „Ale kdo vám to řekl takovýhle kraviny?“ reagoval bývalý bolševický politik.

„Proč vy jste ty demonstrace nechali vždy rozehnat policií?,“ ptá se v jiné scéně režisér filmu Pavel Křemen. „Poněvadž to jinak nejde,“ odpověděl suverénně Jakeš. 

Film už jednou vyvolal kontroverze, když se před loňským hudebním festivalem Trutnoff objevila část dokumentu, ve které se s Jakešem sešel pořadatel festivalu Martin Věchet. Části veřejnosti vadilo, že Věchet Jakeše na festival pozval. Kvůli zveřejněnému videu odmítlo několik kapel v čele s The Plastic People of the Universe v rámci loňského ročníku vystoupit.

Film mohou zájemci shlédnout díky projektu Živé kino 31.8. na Praze 6. „Místa projekcí zůstávají do poslední chvíle tajemstvím – informace o konkrétním místě konání obdrží vždy pouze zájemci s rezervací!“ uvádí pořadatel na svém Facebooku. Projekt předznamenává 21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se uskuteční v říjnu v Jihlavě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Můj životní úspěch? Vybudování socialismu v Československu, chlubí se Jakeš

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.