1 Rovnoprávnost žen v Googlu

Google by neměl upřednostňovat ženy, napsal inženýr Googlu. Dostal vyhazov

, , NOVÉ

Témata: ,

Rozdílný přístup k mužům a ženám komentoval inženýr James Damore ze společnosti Google v interním dokumentu. Nelíbí se mu například, že firma nabízí některé podpůrné programy pouze pro ženy, a tak vlastně diskriminuje muže. Společnost se od věci distancovala, Damore nakonec dostal vyhazov kvůli porušení kodexu zaměstnance. Přesto ji právě kvůli rozdílnému odměňování mužů a žen vyšetřuje Úřad práce Spojených států, informuje BBC.

James Damore má podle několikastránkového dokumentu, který zaslal emailem kolegům, problém s „levicovým směřováním firmy“. Vadí mu urputná snaha společnosti o diverzitu pracovního týmu. „Ženy dávají přednost práci v sociální nebo umělecké oblasti,“ uvedl Damore v dokumentu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Prohlášení vyvolalo poprask ze strany zaměstnanců. „Zažila jsem to v Googlu a byla jsem frustrovaná, protože nic neudělali s rétorikou namířenou proti zaměstnancům,“ napsala na Twitteru zaměstnankyně Googlu Kelly Elisová s tím, že se situace nezlepší, pokud bude Google dál zaměstnávat lidi s takovou předpojatostí. Dodala, že Google bude nadále argumentovat tím, že rozdíly v platu neexistují, ale názory mužů, jako je autor prohlášení, svědčí o opaku.

Výkonný ředitel Googlu Sundar Pichai dokument odsoudil ihned poté, co ho zaznamenal. Porušil podle něj zaměstnanecký kodex a překročil meze slušnosti posilováním škodlivých genderových stereotypů na pracovišti.

Základní hodnoty Googlu jsou zakotvené ve firemním kodexu a zahrnují i povinnost vytvářet pracovní prostředí, ve kterém nedochází k obtěžování, zastrašování, zaujatosti a nezákonné diskriminaci. Nově jmenovaná ředitelka pro diverzitu Danielle Brownová o dokumentu prohlásila, že jde o značně nekorektní předpoklady o genderu.

Brownová poukázala na množství chybných a nepodložených závěrů, které Damore v dokumentu předkládá, včetně odkazů na různé články, které jeho přesvědčení podporují. Podle ní tak posiluje genderové stereotypy, které jsou mimo jiné i důvodem, proč se ženy tolik neprosazují v IT.

Čtěte také:

Google se stal největším lobbistou ve Spojených státech

Na Google, Facebook a spol. berňák nedosáhne

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.