Rusko chtělo zrušit práva homosexuálů v OSN. Neuspělo

AntiLGBT Koalice Moskva, Rijád, Teherán

Rusko chtělo zrušit práva homosexuálů v OSN. NeuspěloNOVÉ
OSN. Ilustrační foto Foto: shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Po kontroverzním zákoně o zákazu „homosexuální propagandy“ přišlo Rusko s dalším sporným návrhem –požádalo Organizaci spojených národů, aby zrušila rovnoprávnost párů stejného pohlaví. Ve včerejším hlasování ovšem neuspělo.

Tzv. Pátý výbor Valného shromáždění OSN, který rozhoduje o rozpočtu, včera zamítl návrh Ruska. To žádalo zrušení rovnoprávnosti pro homosexuální páry zaměstnané u Spojených národů. V hlasování se 80 zemí vyslovilo proti tomuto návrhu a 43 zemí pro. Dalších 33 zemí se zdrželo hlasování a zástupci zbylých 37 států nebyli hlasování přítomni. Rusko hlasování o zrušení rovnoprávnosti požadovalo už od loňského prosince.

Opatření, které se Rusům nelíbí, zavedl loni v létě generální tajmeník OSN Pan Ki-mun, když oznámil, že Spojené národy uznají sňatky osob stejného pohlaví mezi všemi svými zaměstnanci a že homosexuálním párům přiznají stejná práva jako těm heterosexuálním. Homosexuálové tak získali právo na zdravotní pojištění nebo právo doprovázet partnera během jeho diplomatické mise. Do loňského června organizace uznávala pouze páry ze zemí, kde jsou homosexuální sňatky legální. Celkem se opatření dotklo přibližně 43 tisíc zaměstnanců OSN.

Ruský návrh, i když neúspěšný, odsoudila řada světových osobností. Mezi nimi velvyslankyně Spojených států při OSN Samantha Power. „Musíme mluvit otevřeně o tom, co se dnes Rusko pokusilo udělat: zmenšit autoritu generálního tajemníka a exportovat do Spojených národů svou domácí nevraživost vůči právům LGBT komunity,“ řekla ve svém prohlášení po skončení hlasování.

‚Homosexuální vztahy jsou morálně nepřijatelné‘

Zástupce Ruska při OSN Petr Iljičev před začátkem hlasování uvedl, že Spojené národy by se v otázce práv menšin měly vrátit k původnímu přístupu, kdy respektovaly homosexuální páry pouze z těch zemí, kde jsou sňatky osob stejného pohlaví legální. Plošné zrovnoprávnění gayů a lesbiček označil ironicky jako „příklad toho, jak OSN respektuje kulturní odlišnosti a suverénní právo každé země, vytvořit si vlastní normy.“ Znevažování autority Ki-muna odmítl.

Ruský návrh v hlasování podpořili zástupci zemí jako například Saúdská Arábie, Čína, Indie, Írán, Egypt, Pákistán nebo Sýrie. „Království Saúdské Arábie nepodporuje expanzi práv pro páry osob stejného pohlaví, protože Saúdská Arábie věří, že tyto vztahy jsou morálně nepřijatelné,“ řekl podle agentury Reuters saúdský velvyslanec při OSN.

Rusko čelí kritice v otázkách menšin dlouhodobě od roku 2013. Tehdy vedení země zakázalo šířit „homosexuální propagandu“ mezi dětmi. Kritici zákon odsoudili jako diskriminační a označili ho za omezení svobody projevu a shromažďování. Rusko dekriminalizovalo homosexualitu v roce 1993 a prezident Putin tvrdí, že sexuální menšiny v Rusku diskriminovány nejsou.

Čtěte také: Slovinci schválili sňatky homosexuálů včetně adopce dětí

Matka porodila homosexuálnímu synovi dítě

Sdílet:

Hlavní zprávy