Ke kroucení pozadím jsem neměla nikdy daleko, říká královna českého twerku
Provokativní tanec
„Tanec jako takový je dřina, nehledě na styl. Je to celoživotní ‚oběť‘. Makáte od raného věku, pomalu celý den v kuse a stále to nestačí,“ říká v rozhovoru pro deník ECHO24.cz tanečnice Anet Antošová, která je označována za královnu českého twerku. Tanec původem z Konga, jehož základem je natřásání pozadí, je podle ní ještě stále částí taneční scény považovaný za černou ovci.
Mluví se o vás jako o královně českého twerku. Jak jste se k tomuto tanečnímu stylu dostala?
Vlastně celkem nevinně. Oslovil mě majitel tanečního centra Stage Praha Pavel Strouhal, jestli bych daný taneční styl nezačala vyučovat u něj ve studiu a obecně jej do Česka a na Slovensko nepřitáhla. Nestačila jsem říct ne a už stály fronty slečen před vchodem studia.
Ke kroucení pozadím jsem neměla nikdy daleko. Už šest let se věnuji dancehallu. Jde o jamajský tanec a je to v podstatě něco obdobného. Používají se stejné techniky v ženském tancování.
Odkud se twerk vzal?
Twerk má svůj původ v Africe, konkrétně v Kongu. Sloužil k oslavě ženské plodnosti a byl velice kulturní záležitostí. Současná podoba twerku je výplodem hip-hopové kultury v New Orleans tzv. Bounce Culture. Ta tanec začala využívat ve svých raperských show a videoklipech, čímž se dostal do podvědomí široké veřejnosti a postupně si získal oblibu po celém světě. Na druhou stranu ale také začal být pojímán jako vulgární tanec v souvislosti s raperskými texty.
Jaké je jeho postavení na dnešní taneční scéně? Jde spíše o trend, nebo už o stálici?
Postavení na taneční scéně obecně je široký pojem. V každé zemi je twerk brán jinak, závisí především na tom, kdy do dané země přišel, jak je tamními médii prezentován nebo jaká je obecná informovanost. Twerk je trendovou záležitostí, u nás již společností akceptován, ale stále „černou ovečkou“ určité části taneční scény. Neřídím se ale trendy a nesleduji je, já je ráda tvořím.
Ukázka twerku v podání Anet Antošové:
„UP IN DEH“ IN BRNO 6.3.2016Pusť v HD!Já tuhle záležitost prostě miluju! :-P Enjoy my „UP IN DEH“ choreography on workshops in Brno! BIG UP JAMAICA to give me an opportunity to learn all these & to get the real JA flavour! So happy to share my dance with you!
Zveřejnil(a) Anet Antošová – Official dne 9. březen 2016
Máte v tanci nějaký idol?
Nemám idoly, mám jisté lidi z různých oborů, kteří jsou pro mě motivací, inspirací, ráda se od nich učím profesionalitě, pokory apod. Ale že bych někoho konkrétního obdivovala, napodobovala či se v něm vzhlížela, to nemám a nikdy jsem to ani neuměla.
Před dvěma lety tancovaly twerk studentky VŠE během Miss. Hodně lidí to tehdy pobouřilo a rektorka se nakonec rozhodla soutěž krásy pod hlavičkou školy zakázat kvůli poškození dobrého jména VŠE. Sledovala jste to? Jaký je na to váš názor? Je v tomto ohledu česká společnost pruderní?
Vzhledem k tomu, že jsem na akci byla, nemusela jsem sledovat “legrační” kauzu, která následovala. Pro ty, kteří nevědí, o co přesně šlo – byla jsem poptána na vystoupení a ke spolumoderaci tanečního twerk battle v rámci akce Miss VŠE. Utkat se v něm měly finalistky v rámci vstupu extra.cz, jejichž účast byla dobrovolná. Jednalo se o zpestření akce, nikoliv o disciplínu jako takovou.
Sasazu (hudební klub, ve kterém se akce konala – pozn. red.) bylo narvané k prasknutí a studenti svými hlasitými pokřiky vybírali vítězku. Klasická klubová záležitost. Přirovnala bych to k tomu, že si někdo objedná striptýzové vystoupení a pak se diví, že se dotyčný svlékl.
Myslím, že naše společnost není prudérní, ale nemáme dostatečnou informovanost, abychom věci mohli chápat tak, jak jsou, jednak jim také rozumět nechceme a jednak jsme konzervativní národ.
S jakými reakcemi se od lidí na tanec setkáváte?
Reakce a názory veřejnosti jsou různé, což je logické, každý máme jiné chutě. Já třeba taky nemám ráda pistáciovou zmrzlinu, ale pravda, nepíši o ní sáhodlouhé statusy na Facebooku.
Je možné se v dnešní době pouze tancováním uživit?
Ano.
Co za dřinu se za tím, být v twerku dobrý, skrývá?
Tanec jako takový je dřina, nehledě na styl. Je to celoživotní „oběť“. Makáte od raného věku, pomalu celý den v kuse a stále to nestačí. Neznáte slovo dovolená, protože místo ní objíždíte nejrůznější kempy, soustředění a zahraniční pobyty, abyste „neusnuli na vavřínech“. Veškeré vaše volno je tanec, práce je tanec a koneckonců i váš nejbližší přítel je v podstatě tanec. Jedna z těch lepších závislostí.
Mohla byste popsat svůj typický den?
A který? Každý den je úplně jiný. Každé dopoledne a odpoledne se opakují aktivity jako schůzky, práce na počítači, focení, natáčení nebo příprava na večerní lekce, někdy toho je více a někdy si stihnu dojít i třeba na poštu. Na to hezky plynule navazují taneční open lekce a po nich pak noční zkoušky na různé projekty a vystoupení.
Doma potom kolem půlnoci buď ještě otevřu maily a řeším poslední resty, nebo se učím na zkoušky do školy. Takhle se to opakuje od pondělí do čtvrtka a na víkendy mám pozvánky na workshopy do zahraničí. Do toho mám malého chlupatého rošťáka a píši diplomovou práci.
Na jakých aktuálně projektech pracujete?
Projektem number one je v těchto dnech, týdnech a měsících moje diplomová práce, kterou musím do konce května odevzdat. Víkendové workshopy jsem malinko omezila, ale přeci jen nějaké tam jsou. V červnu pak budu mít turné po Mexiku, o prázdninách letní taneční školy, intenzivní kurzy, taneční kemp u moře nebo školení pro lektorky twerku. Koncem roku mě čekají obhajoby a státnice. A pak plánuji i pár skvělých akcí, o kterých ale nechci zatím mluvit. Vše najdete na mém webu nebo Facebooku.