Zimbabwe žádá vydání střelce. Američané podepisují petici

Zabití lva rezonuje

Zimbabwe žádá vydání střelce. Američané podepisují peticiNOVÉ
Walter James Palmer (vlevo) na archivním snímku pózuje s jiným zabitým lvem Foto: Repro: Facebook
1
Svět
Sdílet:

Zimbabwe požádalo kvůli nelegálnímu lovu o vydání amerického zubaře Waltera Palmera. Tamní ministerstvo pro životní prostředí dnes oznámilo, že vydávací proces už začal. Palmer si zaplatil za lov lva z rezervace – aféra dosáhla globálních rozměrů, protože šlo o lva Cecila, který byl v Africe dobře znám. Lev byl zapojen do výzkumného projektu Oxfordské univerzity, takže nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Palmer zaplatil údajně dvěma mužům, kteří zvíře vylákali z parku návnadou. 

Čtěte také: Za zabitého lva se postavil i Schwarzenegger. Poslal střelci vzkaz

Ve Spojených státech podepsaly tisíce lidí petici vyzývající k tomu, aby byl Palmer vydán do Zimbabwe k trestnímu stíhání. Americké federální úřady začaly vyšetřovat, zda Palmer neporušil americký zákon zakazující platit za ilegální odstřel divokých zvířat. 

Zimbabwská ministryně životního prostředí Oppah Muchinguriová řekla, že si Palmer zaplatil za nelegální lov a měl by za to být souzen v Zimbabwe. Na tiskové konferenci o něm mluvila jako o „zahraničním pytlákovi“. Podle ministryně Palmer ze Zimbabwe rychle zmizel zpět do USA, takže ho nebylo možné zadržet. „Podle dosavadního vyšetřování byla celá ta pytlácká aféra dobře připravena a financována s cílem uspět,“ řekla Muchinguriová. 

Americké ministerstvo spravedlnosti se k záležitosti zatím nechce vyjadřovat. Nicméně podle agentury Reuters poukázalo na to, že dříve než může začít extradiční řízení, musí být Palmer v Zimbabwe obžalován. Právní experti uvádějí, že obě země mají mezi sebou uzavřenou extradiční dohodu, nicméně žádný Američan doposud do Zimbabwe vydán nebyl. 

Palmer měl potíže už v USA, když před devíti lety ve Wisconsinu zabil medvěda mimo lovnou oblast. Dostal roční podmínku a pokutu. V případu lva Cecila tvrdí, že se řídil radou svých průvodců a netušil prý, že jde o známé zvíře. 

 Jeho tvrzení ale neudělalo dojem na bývalou francouzskou herečku Brigitte Bardotovou, která dnes podle agentury AFP pro Palmera žádala exemplární trest. „Doufám, že Spojené státy vyhoví žádosti Zimbabwe o vydání, aby byl tento zločinec potrestán přísněji než jeho spolupachatelé, jejichž vina je nesrovnatelně menší,“ uvedla slavná „BB“ v prohlášení. Palmera označila za „sériového vraha“, který si zaslouží „co nejvíce exemplární trest“. 

Jedním z Palmerových průvodců byl Theo Bronkhorst, kterého policie zatkla a obvinila, že nezabránil ilegálnímu lovu. Na soud, který je naplánován na začátek srpna, čeká na svobodě, protože složil kauci. 

Cecil byl zabit na pozemku farmy na hranici národního parku Hwange, kde žil. Na farmě hospodaří Honest Ndlovu, který byl původně také zatčen. Z ničeho ale obviněn nebyl a podle právníků bude v případu zřejmě figurovat jako svědek proti Bronkhorstovi. 

Britskému listu The Daily Telegraph Bronkhorst události podrobně popsal. Řekl, že 1. července se vydal na lov s Palmerem, se synem Zanem, který je profesionálním lovcem, a se stopařem, jehož poslal Ndlovu. Našli prý mrtvého slona, kterého použili jako návnadu a zakryli ho větvemi a trávou. Nejprve se přiblížila lvice, která ale odešla. Až pak přišel Cecil. Palmer po něm prý vystřelil z luku, a lev odešel. Bylo deset hodin večer a Bronkhorst měl podezření, že je lev zraněn. Muži odešli domů a ráno se vrátili, aby lva vyhledali. Našli ho v devět hodin ráno zraněného a Palmer ho pak zastřelil. Až pak si prý všimli, že lev má obojek. 

„V noci jsem obojek neviděl, a když jsem ho ráno spatřil, byl jsem zničen stejně jako klient. Zpanikařil jsem, sundal jsem ho a pověsil na strom. Připouštím, že jsem ho měl odnést správě parku. Pak jsme vzali trofej, za kterou si klient zaplatil, tedy kůži a hlavu. Potom jsem odjel do správy národního parku a oznámil, co se stalo. Měl jsem s sebou vzít obojek,“ řekl Bronkhorst. Palmer prý zaplatil 35.000 liber (1,35 milionu Kč). 

Když se vrátili domů poblíž rezervace Hwange, požádal prý Palmer, zda by mu Bronkhorst nesehnal k odstřelu velkého slona. Protože mu řekl, že to nedokáže, klient prý odcestoval do Johannesburgu. 

Bronkhorst také řekl, že se stal profesionálním lovcem proti své vůli, když byl v roce 2000 vyhnán ze své farmy v centrálním Zimbabwe. „Nechci střílet zvířata. Dělám to jenom proto, že je to jediný prostředek, jak se uživit. Jsem zemědělec,“ řekl britskému listu. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články