Nová středočeská vláda úřaduje. Řeší kancelář v Číně i kladenskou nemocnici
Nové vedení má napilno
Nová koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 ve Středočeském kraji chce prověřit činnost své zastupitelské kanceláře v čínském městě Čcheng-tu. Zároveň s tím řeší i dění přímo v Česku, když doporučila představenstvu kladenské nemocnice, aby odvolalo ředitele Vladimíra Lemona, poté co se ukázalo, že nemocnice byla loni ve ztrátě 185 milionů korun.
Nad zastoupením Středočeského kraje v čínském městě Čcheng-tu se vznáší otazník. Nová krajská koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 chce prověřit, co tato kancelář přesně dělá a jaký je její přínos pro kraj. Prohlásil to hejtmančin náměstek pro cestovní ruch Vít Rakušan (STAN).
Bývalé vedení kraje tvořené ČSSD a KSČM otevřelo zastoupení v hlavním městě partnerské provincie S‘-čchuan letos v červnu. Jeho úkolem je lákat turisty k návštěvě středních Čech a pomáhat českým a čínským firmám při navazování spolupráce.
„Já určitě nebudu navrhovat rušení, jen co nastoupíme, aniž bych věděl, co to zastoupení dělá. Ale popravdě řečeno, úřaduji týden, seznamuji se s agendou a v rámci týdenního úřadování mi nikdo nedal zprávu, co to naše zastoupení dělá,“ řekl Rakušan. Chce si proto vyhodnotit náklady a zisky spojené s chodem této kanceláře. „Respektive bych rád dostal nějakou zprávu, co to za tu dobu kraji přineslo,“ dodal.
Pro zájemce z Číny jsou v kanceláři připraveny informace o kraji, jeho turistických lákadlech a možnostech ubytování. Provoz kanceláře zajišťuje podle dřívějších informací místní pracovnice hovořící anglicky.
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v pátek po svém zvolení do funkce uvedla, že spolupráce s Čínou je rozjeta dobrým směrem a bylo by škoda přerušovat něco, co funguje. Jsou ale podle ní i další země, s nimiž lze spolupracovat.
Ředitel kladenské nemocnice v ohrožení
Nové vedení Středočeského kraje také doporučilo představenstvu kladenské nemocnice, aby odvolalo ředitele Vladimíra Lemona. Ukázalo se, že nemocnice byla loni ve ztrátě 185 milionů korun.
Vedení hejtmanství zároveň vyzvalo představenstva ostatních krajských nemocnic, aby do konce měsíce doložily údaje o hospodaření svých zařízení. „Ta situace je vážná, nikoliv fatální,“ komentovala situaci v Kladně Pokorná Jermanová. Podle ní bude nemocnici nyní čekat období krizového managementu, aby se dostala ze ztrátových čísel. Opatření ale podle ní v žádném případě neomezí péči o pacienty.
Lemon řekl, že ztrátové hospodaření se nevyřeší, dokud se nezmění systém financování nemocnic a nastavení smluv s pojišťovnami. „Nemocnice nelze srovnávat, jsou nemocnice, které mají super vedení a jsou ve ztrátě, a jsou nemocnice, které nemají super vedení a jsou v zisku, protože tak je to nastavené,“ uvedl. Poukázal na to, že zařízení dostávají od pojišťoven různé částky za stejné případy. „To jsou argumenty, které my víme, ale nikoho to nezajímá. Uvidím, jestli to budu moci ještě vysvětlit,“ dodal.
Kladenská nemocnice podávala na základě výjimky daňové přiznání v odloženém termínu, ke Kupkovi informace o loňské ztrátě dostala ve středu. „Rada Středočeského kraje v pozici valné hromady doporučila představenstvu Oblastní nemocnice Kladno, aby odvolalo ředitele v reakci na to čerstvé zjištění a vypsalo výběrové řízení na nového ředitele,“ řekl.