Marksová tlačí města do budování ghett

TÝDENÍK ECHO

Marksová tlačí města do budování ghettNÁZOR
Opuštěné ghetto v Přerově Foto: Ilustrační foto: Tomáš Vynikal / Shutterstock.com
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Sociálně je na tom Česká republika tak dobře, jak ještě po roce 1989 nebyla. Srovnávat se s ní v tom může jen málo zemí Evropské unie. Práci má nejvíce lidí v historii. V červnu byla nezaměstnanost se 4,1 procenta druhá nejnižší v Evropě – hned za Maltou se čtyřmi procenty. I Němci, kteří se dlouho drželi před námi, mají bez práce 4,2 procenta lidí. Firmy si stěžují, že už jim chybí i nekvalifikovaní lidé.

Jsme jednou z nejvíce rovnostářských zemí s nejmenšími rozdíly v příjmech. Máme nejméně lidí ohrožených chudobou. Podle statistického úřadu Evropské unie je to 14,6 procenta. V sousedním Německu je to 20,6 procenta. Ve Skandinávii, vydávané za vzor sociálního státu, je to 16,8 (ve Finsku), respektive 16,9 procenta (ve Švédsku). V Maďarsku 28,2 a v Polsku 24,7 procenta.

Za ohrožené chudobou jsou považováni ti, kdo buď mají příjmy nedosahující 60 procent středního příjmu v dané zemi, nebo jsou hmotně deprivovaní. Za ně považuje Eurostat ty, kteří si nemohou dovolit přinejmenším čtyři z následujících standardů: zaplatit za bydlení včetně energií, mít svůj dům nebo byt dostatečně vytopený, být schopen uhradit neočekávané výdaje, mít alespoň obden k jídlu maso včetně ryb, strávit týden dovolené mimo domov, pořídit si auto, mít automatickou pračku, používat telefon. Pak jsou to také rodiny s velmi nízkou „pracovní intenzitou“. Ty, kde dospělí v produktivním věku pracují méně než pětinu roku.

Sociální pojištění, z něhož se platí důchody a další dávky, se vybírá v rozjeté ekonomice lépe než jiné daně. Nemáme sice vyřešenu důchodovou reformu v silně stárnoucí společnosti, na to ale tato vláda nemá žádnou ambici. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová tak zjevně nemá co na práci. Proto vymýšlí jednu společensky škodlivou věc za druhou. Snaží se svou rodinnou politikou a tlakem na státem financované uměle počaté děti single žen rozkládat rodinu. Novým zákoníkem práce, kde chce postihovat firmy za to, že „stresují“ své zaměstnance, se pokouší komplikovat vztahy v práci. Přes odpor koaličních partnerů se v různých podobách do vlády stále vracejí ženské kvóty, naposledy v rozhodovacích pozicích ve státní správě.

Teď ministryně práce vyslala do oběhu nový zákon o sociálním bydlení...

Celý komentář si můžete přečíst v tištěném i internetové verzi týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články