2 Němečtí vojáci v Litvě

V Litvě nadšeně vítají německé vojáky

, NOVÉ

Témata: , ,

Když během druhé světové války dorazila nacistická armáda do Litvy, mnoho místních vojáky srdečně vítalo květinami či hajlováním. Věřili, že je německá vojska osvobodí od sovětské okupace. Teď jsou Němci zpět a znovu jsou s nadšením vítáni.

Celkem 650 příslušníků Bundeswehru dorazilo v posledních dnech do Litvy, aby se připojili k jednotkám NATO, které má zájem v Litvě vytvořit nadnárodní pěší jednotku o celkovém počtu 1400 vojáků.

„Tleskali nám, když jsme projížděli městem, to jsem ještě nikdy nezažil,“ potvrdil serveru Politico jeden z příslušníků německé armády. Litevci vojákům děkují a říkají jim, jak jsou rádi, že přišli. Nedávný průzkum navíc ukázal, že jsou Němci pro Litevce druhým nejoblíbenějším národem po Lotyších.

NATO rozhodlo o umístění jednotek z důvodu rostoucí obavy z ruského agresivního chování. Severoatlantická aliance se na tom dohodla vloni na summitu ve Varšavě. Pobaltské země měly strach, že by v případě ruského útoku nebyl aktivován článek 5, který by okrajovým státům NATO zajišťoval bezpečnost. Díky přítomnosti vojáků NATO se tedy pobaltským státům dýchá o něco klidněji.

„V průběhu let jsme viděli ruské způsoby: nárůst vojenských cvičení, větší investice do vojenských zařízení a také použití vojenské síly vůči svému sousedovi, vůči Ukrajině. Cvičení je tedy odpovědí na ruskou asertivnost,“ komentoval operace v Pobaltí pro dw.com generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Dříve jsme měli jen slabé záruky, teď se však nacházíme v naprosto odlišné situaci,“ řekl litevský ministr obrany Raimundas Karoblis serveru Politico.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Již před časem obvinil Karobilis společně s představiteli litevské armády Rusko z toho, že jejich propaganda vytváří falešnou historii, kterou se snaží destabilizovat region, čímž si vytváří půdu pro možnou invazi.

Čtěte také: Litva se obává, že ruská propaganda je předzvěstí možné invaze

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.