Litva se obává, že ruská propaganda je předzvěstí možné invaze

Ruská propaganda v Litvě

Litva se obává, že ruská propaganda je předzvěstí možné invazeNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

voš Echo24

Rusko vytváří falešnou historii, jenž popírá právo pobaltských států na existenci. Nejvyšší litevští představitelé v tom vidí alarmující paralelu s ruským ospravedlňováním anexe Krymu a předzvěst možné invaze.

Litevský ministr obrany Raimundas Karoblis a úředníci z oddělení strategické komunikace armády řekli deníku Guardien, že je potřeba brát velmi vážně hrozbu dezinformační kampaně pod taktovkou Moskvy, jenž má za cíl destabilizovat region. „Říkají, že naše hlavní město Vilnius by nemělo patřit Litvě, protože v meziválečném období bylo okupováno Polskem. To je samozřejmě historie, ale Rusko to zneužívá jako záminku,“ řekl Karoblis.

„Teď zase přišli s tím, že Klaipėda nikdy nepatřila do Litvy. Byl to údajně Stalinův dar po druhé světové válce. Existují skutečné paralely s anexí Krymu. Mluvíme o ohrožení územní celistvosti našeho státu,“ řekl.

Představitelé armády se obávají, že podobná kampaň má připravit půdu pro útok s konvenčními zbraněmi – to čemu vojenští představitelé říkají kinetická operace. „Někteří z mých ukrajinských kolegů mi sdělili, že byli sami svědky dvanácti let latentních informačních, nekinetických operací za strany Ruska, které postupně vytvořily podmínky pro kinetickou operaci. Teď vidíme, jak pracují na podobném scénáři pro Litvu a dělají na něm mnoho let,“ řekl Tomas Ceponis z oddělení pro strategické komunikace litevské armády.

čtěte také: ‚Rusko je superproblém‘. Litva se obává provokací z Kremlu