Nové tarify elektřiny ohrozí chudší domácnosti, obává se Sobotka
Premiér proti ERÚ
Nové tarify elektřiny, jak je navrhl Energetický regulační úřad (ERÚ), by mohly negativně dopadnout na domácnosti s nižšími příjmy či domácnosti s malou spotřebou. Po jednání širšího vedení ČSSD to novinářům řekl šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj to ukázaly první analýzy. Příští týden o postupu bude jednat s ministrem průmyslu Janem Mládkem a ministryní práce Michaelou Marksovou (oba ČSSD).
„První analýzy už ukazují, že návrh nových tarifů může znamenat riziko a ohrožení pro nízkopříjmové domácnosti, je negativní pro domácnosti, které spotřebovávají méně elektrické energie, je negativní pro ty, co se snaží šetřit,“ uvedl Sobotka.
Navrhované změny tarifního systému se podle úřadu týkají takzvaných regulovaných cen. ERÚ je každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Šéfka ERÚ Alena Vitásková už dřív řekla, že nové tarify by mohly vydržet deset až patnáct let. Platit by měly od příštího roku.
S navrhovanou změnou tarifů nesouhlasí ekologové. Podle nich návrh dopadá na ty, kteří energií šetří. Hospodářský výbor Sněmovny na začátku února odmítl takové nastavení soustavy u cen elektřiny, které by při zachování nynějších technických parametrů připojení k síti zvýšilo náklady domácností.
Návrh měli podrobně posoudit Mládek a Marksová. Sobotka se s nimi chce příští týden sejít a dohodnout na „důrazném postupu“ vůči ERÚ. „My samozřejmě nemůžeme ovlivnit jeho rozhodnutí, to je nezávislý úřad. Myslím si ale, že by se ministerstva měla aktivně zapojit do debaty kolem návrhu. Rozhodně ho chceme ovlivnit tak, aby se vyloučila rizika, která nyní identifikujeme,“ řekl Sobotka.
Na webu úřadu si lidé budou moci spočítat, jaký dopad na ně změna bude mít. Mohou pak ERÚ zaslat své připomínky.