Vyjednal Sobotka dost? Jde o přídavky, nemocenské i důchody

Vyjednávání v Bruselu

Vyjednal Sobotka dost? Jde o přídavky, nemocenské i důchodyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Dohoda, kterou v pátek s britským premiérem Davidem Cameronem dohodli prezidenti a premiéři ostatních zemí Evropské unie je podle českého předsedy vlády Bohuslava Sobotky dobrým kompromisem vzájemného jednání. Kromě snahy podpořit setrvání Velké Británie v Evropské unii se Sobotkovy podařilo u Camerona vyjednat i další podobu sociálních benefitů pro české občany ve Spojeném království. Zachovány tak budou současné přídavky na děti, nemocenské a důchody. Zásadní je navíc i britský souhlas s vyplácením dávek do zahraničí.

Uzavření dohody nebylo jednoduché, poznamenal Sobotka. Velmi dlouhému čtvrtečnímu a pátečnímu jednání summitu předcházely měsíce rozhovorů. Česko v nich chtělo spojit dva cíle. „Zaprvé pomoci Británii, aby zůstala v unii, a zároveň obhájit oprávněné zájmy našich občanů,“ řekl šéf české vlády. Výsledný kompromis podle něj ukazuje, že tento cíl se podařilo splnit.

Základem české pozice byla podle premiéra nediskriminace českých občanů, rovné zacházení s evropskými občany v Británii a zachování svobody pohybu a možnosti pracovat v zahraničí.

Sobotka prohlásil, že cílem jednání bylo také najít vyvážený kompromis mezi snahou neznemožnit dohodu s Brity a skutečnou obhajobou zájmu českých občanů. „Je to strategická otázka budoucnosti Evropy a ČR musela jasně říci, že si přeje silnou Evropu s Velkou Británií,“ zdůraznil český premiér. Ani proto ale nelze obětovat zájmy vlastních občanů. „My jsme v rámci snahy udržet jednotu a dosáhnout shody s Británií do poslední chvíle a velmi energicky bojovali za práva našich občanů,“ řekl Sobotka.

Dětské přídavky zůstanou

Česko podle premiéra dokázalo zastavit původní britskou představu o úplném zrušení dětských přídavků, které pobírají v Británii pracující lidé z jiných zemí EU za děti, které zůstaly doma v jiné unijní zemi. Místo toho bude existovat možnost upravit indexací výši přídavku na úroveň státu, kde dítě bydlí. Domluveno bylo navíc přechodné období – okamžitě po vstupu mechanismu v platnost budou příspěvky upravovány jen u nových příchozích na pracovní trh a nově narozených dětí. Zaměstnanců, kteří už příspěvky pobírají, se změny dotknou až od roku 2020.

„Velká Británie s tím nesouhlasila, byla to jedna z věcí, která se dojednávala až na poslední chvíli,“ poznamenal premiér. Indexace se navíc nemá stát precedentem pro budoucí možnou změnu dalších sociálních dávek vyplácených do zahraničí.

Nebude se také vztahovat na zaměstnance, kteří za prací do sousedního státu jen dojíždějí a na noc se vrací domů. „Je to pro nás zásadní. Máme velké množství ‚pendlerů‘, kteří dojíždí pracovat do Německa, do Rakouska,“ připomněl Sobotka.

Druhým bodem, kde české vyjednávání dosáhlo změn britských představ, je podle Sobotky podoba mechanismu „záchranné brzdy“, kterou chce Cameron omezit výplatu nepříspěvkových zaměstnaneckých benefitů lidem z jiných zemí unie. Ve výsledné podobě bude moci brzda na čtyři roky příspěvky omezit nově příchozím na pracovní trh; mechanismus brzdy bude působit nejdéle sedm let. Britská strana původně požadovala k sedmi letům ještě možnost platnosti brzdy dvakrát o tři roky prodloužit.

„Nebudou omezeny jiné dávky, jako je například nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo důchody,“ upozornil český premiér.

Promeškaná příležitost

Výsledky summitu EU se ale příliš nezamlouvají některým parlamentním stranám. Předmětem kritiky se stalo především jednání českého premiéra. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se Sobotka svým vstřícnými postoji k Británii podílí na dezintegraci unie. Občanští demokraté tvrdí, že Sobotka promeškal příležitost podpořit reformní návrhy britské strany. Podle Svobodných Sobotka při prosazování českých zájmů zcela selhal. Naproti tomu TOP 09 oceňuje, že EU se dokázala dohodnout.

Podle předsedy KSČM Filipa představuje výsledek summitu Cameronovo vítězství nad Evropskou komisí a ukazuje slabost a nekompetenci šéfa komise Jeana-Clauda Junckera. Prohlubuje se tím proces diferenciace evropské osmadvacítky a posiluje se dezintegrace, uvedl. Pokud komise rovnou nenavrhne jednání o revizi Lisabonské smlouvy, dojde k jejímu anarchickému rozkladu se všemi důsledky, míní. „Premiér Sobotka už svými vstřícnými postoji k Velké Británii je jedním z těch, kteří na tom mají podíl,“ prohlásil Filip.

Europoslanec ODS Jan Zahradil v souvislosti s tím, že politici na summitu jednali i o migrační krizi, uvedl že místo ochrany hranic před migrační vlnou se řešení migrační krize přelilo do „krátkozraké politiky vzájemného vydírání, ústupků a podplácení mezi státy EU.“ „Při jednání s Británií premiér Sobotka promeškal příležitost jasně podpořit Cameronovy reformní návrhy a osvojit si ty z nich, které by byly přínosem i pro ČR,“ tvrdí Zahradil. Místo toho se podle něj český premiér „soustředil na tahanice o sociální přídavky, což je nedůstojné a v současné situaci v EU druhořadé“. Česká vláda tak „opět nepřekročila svůj stín“, dodal europoslanec ODS.

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška ale unie jasně ukázala, že se umí dohodnout a že jí na setrvání Británie v EU záleží. „Je teď otázkou, jestli tento kompromis bude britskému premiérovi stačit na to, aby přesvědčil voliče v referendu, aby hlasovali pro setrvání v EU,“ uvedl. „Setrvání Británie v EU je pro nás klíčové,“ zdůraznil.

„Británie nezískala nic konkrétního a premiér Sobotka selhal při prosazení zájmů České republiky,“ uvedli Svobodní. Podle jejich předsedy a evropského poslance Petra Macha je výsledkem jednání jedno velké nic. „Nedovedu si představit, že by Britové v referendu souhlasili s dalším členstvím, když premiér Cameron nepřiváží žádný výsledek,“ uvedl v tiskové zprávě Mach. „Premiér Sobotka nebyl schopen prosadit do odstavce o euru ani respekt k tomu, že také Česká republika si o euru chce rozhodnout sama,“ připojil se místopředseda Svobodných František Matějka.

Čtěte také: O Británii v EU rozhodne referendum v červnu. Cameron doporučí setrvat

Farage: Dohoda s EU je patetická a nemá ani cenu papíru

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články