Vzpoura proti českému krasopisu. Pokrok, nebo cesta k analfabetismu?
Před pěti lety schválilo české ministerstvo školství experimentální projekt výuky nového typu psacího písma nazvaného Comenia Script. Nespojované písmo, které připomíná spíše hůlkové, vyvinula kaligrafka Radana Lencová s kolegy Tomášem Brousilem a Františkem Štormem. Jeho autoři jej označují za „jednoduché, moderní a současné“, písmo „má sloužit jako základní psací tvar, který bude obohacen o individuální tendence každého písaře, který si písmo přizpůsobí“.
Do původního pilotního projektu v roce 2010 vstoupilo 33 základních škol. Podle zprávy České školní inspekce z konce loňského roku se Comenia Script vyučuje na 137 školách, což jsou čtyři procenta z celkového počtu. Největší podíl je pražských škol, zájem o novou metodu naopak téměř neprojevili v Plzeňském či Karlovarském kraji. Většina těchto škol však na prvním stupni ponechává i třídy, kde se stále vyučuje klasické písmo. Pouze 18 procent zmíněných škol vyučuje výhradně Comenia Script. Jen 3,7 procenta z těchto 137 škol v průzkumu uvedlo, že má „spíše negativní“ zkušenosti s výukou nového písma. Drtivá většina vzdělávacích ústavů byla „spíše“ nebo „rozhodně“ spokojena.
Zastánci písma Comenia Script vyzdvihují především jednoduchost výuky a také to, že nedělá tak velké problémy dysgrafickým a dyslektickým dětem. „Učitelé vyučující děti klasické písmo vynakládají velké úsilí, pak žáci postoupí do čtvrté páté třídy, a stejně přestanou to písmo používat. Comenia Script (CS) zvládnou rychle, protože už jako předškoláci často znají hůlková písmena a umějí se podepsat,“ říká učitelka a zároveň lektorka písma CS ze základní školy Chodovická v Praze 9 Jana Valentová. Její škola byla jedna ze dvou, kde se projekt s novým písmem začal zkoušet ještě před ministerským schválením.
Nové jednoduché písmo má ale řadu odpůrců. „Chytají se toho přetížené učitelky. Hlavním kritériem přece nemůže být rychlost výuky,“ namítá grafoložka Světlana Francová. Česká grafologická komora vydala prohlášení, v němž novou metodu kritizuje. „Písmo Comenia Script předkládá jako obecnou normu a vzor utlumenost energie, nedynamičnost, nejistotu, zábrany, nerozhodnost, ochromenost, rozdrobenost,“ vyčetla dokonce z písma grafoložka Helena Baková.
Celý text najdete v novém čísle Týdeníku Echo.