Nave Italia: České děti se vrátily z plavby na italské plachetnici

NAVE Italia

Nave Italia: České děti se vrátily z plavby na italské plachetniciNOVÉ
Charitativní projekt NAVE Italia pomáhá dětem, které se vyrovnávají s následky těžké životní situace Foto:

Foto: Italské velvyslanectví

4
Panorama
Echo24
Sdílet:

Skupina čtrnácti českých dětí s onkologickými a sociálními problémy se vrátila z plavby na italské plachetnici. Pětidenní plavbu provázely hry, písničky i práce na palubě. Charitativní projekt Nave ITALIA pomáhá dětem, které se vyrovnávají s následky těžké životní situace, zároveň si klade za cíl prohloubení česko-italských vztahů.

Iniciátorem prvního ročníku projektu v České republice byl italský velvyslanec v Praze Aldo Amati. „Na projektu Na Palubu s Nave ITALIA jsem se podílel s nadšením a s cílem rozšířit tuto obdivuhodnou myšlenku i za hranice Itálie, a dát jí tak mezinárodní dimenzi,“ uvedl italský ambasador.

“Nave ITALIA” je největší plachetnicí své třídy na světě. Čtrnáct českých dětí, které prošly onkologickými odděleními v Praze a Brně, či jsou vychovávány v dětských domovech, se na italskou plachetnici nalodilo v Janově. Spolu se svými vrstevníky se zúčastnily plavby na Sardinii, kde mimo jiné navštívily místní dětské onkologické oddělení. Během plavby pomáhaly posádce, učily se námořnické uzle či italské písničky a hrály mnoho různých her.

Charitativní projekt Nave ITALIA má v Itálii již desetiletou tradici. Letošní ročník plavby, které se poprvé v historii účastnily české děti, byl organizován Italským velvyslanectvím v Praze ve spolupráci s kladenskou nadací Chance4Children a italskou nadací Tender to Nave ITALIA, pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Italského kulturního institutu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

K původnímu záměru podpořit děti se zkušeností s onkologickým onemocněním se přidala myšlenka podpory dětí z dětských domovů. Ze čtrnáctičlenné české výpravy byly čtyřmi pasažéry právě děti z těchto ústavů. Sociální aspekt projektu zdůraznil vychovatel Daniel Marcel, který skupinu dětí doprovázel. „Společenský dopad byl obrovský, hodnotím celou akci z tohoto pohledu jako velmi vydařenou. Naše děti například zaujalo nasazení námořníků, hodně je to motivovalo,“ řekl Marcel na tiskové konferenci po návratu dětí do vlasti.

Organizátorka Hana Jurásková, která se specializuje na dětskou psychologii a vyrovnávání dětí se strachem, vyzdvihla bezpečnostní zabezpečení akce a profesionální přístup italské posádky. Za celou dobu pětidenní plavby nikdo netrpěl mořskou nemocí, nejtěžším zraněním se tak stala zadřená tříska z dřevěné paluby. Podle Juráskové jsou podobné projekty velmi potřebné, a to nejen pro děti, které se vzpamatovávají ze zdlouhavého boje s vážnou nemocí, ale také jejich rodiny, jež jsou často pod velkým tlakem.

Česká výprava se vrátila na Letiště Václava Havla 10. července. Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, která má na starosti pacientské organizace, slíbila podporu projektu i do příštích let, stejný závazek učinila také italská strana prostřednictvím svého velvyslance.

Čtěte také: Velitel francouzské armády se nepohodl s Macronem o rozpočtu, odchází

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články