Policie začala kontrolovat hranice s Německem

Ochrana ČR před terorismem

Policie začala kontrolovat hranice s NěmeckemAKTUALIZOVÁNO
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Foto: FOTO: Ministerstvo vnitra
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Policie ve čtvrtek oznámila, že kvůli hrozbě terorismu začala s namátkovými kontrolami u hranic s Německem. Chce také více chránit tzv. měkké cíle – obchodní a sportovní centra, kostely a další veřejná prostranství. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na tiskové konferenci také informoval o činnosti Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), odkud od pondělního startu odešlo pět policistů.

Kvůli hrozbě terorismu začne v pátek činnost metodická skupina k ochraně takzvaných měkkých cílů. Měkké cíle jsou místa s vysokou koncentrací osob, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná – například obchodní centra, kulturní či sportovní centra nebo kostely. Skupina bude průběžně vyhodnocovat bezpečnostní situaci v Evropě a spolupracovat s policií a organizátory potenciálně rizikových akcí.

Šéf cizinecké policie Milan Majer také oznámil, že v souvislosti s nelegální migrací začala policie 1. srpna s kontrolami u hranic s Německem. Zaměřuje se na 15 přechodů, kde několikrát denně dělá namátkové kontroly. Podle Majera je to především preventivní opatření. Policie v pátek rovněž spustí nepřetržitou telefonickou linku 800 255 255, která má sloužit k prevenci bezpečnostních rizik. Operátoři na ní budou radit majitelům a provozovatelům veřejně přístupných objektů a pořadatelům sportovních, kulturních a jiných společenských akcí.

V pondělí zahájila činnost Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. V nové policejní složce pracuje 870 policistů. Ředitelem NCOZ je Michal Mazánek, jehož podřízení se budou zabývat například korupcí, terorismem, extremismem, migrací či rozsáhlou hospodářskou kriminalitou.

Vznik NCOZ vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády, nelíbil se ani státním zástupcům. Vedení policie věří tomu, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Chovanec ve čtvrtek oznámil, že po startu NCOZ odešlo od policie pět policistů. „Nenaplnily se prognózy, že nastanou masivní odchody policistů,“ zdůraznil však Chovanec. Podle ministra zatím policisté přechod do nového útvaru zvládají velmi dobře. Odmítl, že by policisty v novém útvaru udrželo to, že průměrně dostanou přidáno 5000 korun. „Nevěřím tomu, že by se ti policisté dali takzvaně koupit,“ prohlásil Chovanec.

Finanční policie

V rámci NCOZ dojde také k vytvoření finanční policie, která bude fungovat od 1. ledna příštího roku. „Jsme připraveni jednat s ministerstvem financí, celní správou, státními zástupci i odbornou veřejností,“ řekl k plánovanému vzniku finanční policie Chovanec. Finanční policisté by se podle něj měly prioritně zaměřit na spolupráci s celníky, na daňové úniky a také na spolupráci mezi jednotlivými subjekty v rámci centrály.

Finanční policie má vzniknout rozdělením současné sekce závažné hospodářské trestné činnosti. Na rozdíl od Daňové Kobry, která se věnuje především zajišťování výnosů z trestné činnosti, se má zabývat „čistě daněmi“. Mezi dalšími stávajícími prioritami centrály jmenoval náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube terorismus, kybernetickou kriminalitu či boj proti korupci.

Sekci korupce a závažné hospodářské trestné činnosti vede Petr Lysák, který byl dosud náměstkem ředitele protikorupční policie. Ředitelem sekce organizovaného zločinu se stal Marek Foglar a sekci terorismu a extremismu šéfuje Jiří Dreksler.

Čtěte také: ‚Reorganizace je prasárna. Řeknu proč.‘ Šlachta jde k výslechu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články