Nikdy tam nebyl, i přesto se stane Gorbačov čestným občanem Košic
Jako za starých časů
Poslední prezident Sovětského svazu a nositel Nobelovy ceny míru z roku 1990 Michail Gorbačov sice nikdy nebyl v Košicích, zastupitelstvo se mu nicméně rozhodlo udělit čestné občanství. Podle autora myšlenky ho s Košicemi spojuje myšlenka míru, historici navíc zjistili, že otec Gorbačova bojoval při osvobození Košic. Informoval o tom slovenský Dennik N.
Bývalý košický primátor a prezident Rudolf Schuster přišel s nápadem ocenit Gorbačova čestným občanem města Košic. Ocenění se uděluje tradičně začátkem května v rámci oslav Dne města Košice. „Jde o prověřeného člověka...Mnoho světových metropolí by bylo rádo, kdyby mělo možnost udělit čestné občanství takovému člověku a Košice můžou být posledním takovým místem na světě,“ argumetnoval podle Denniku N Schuster před zastupitelstvem.
Veřejné ocenění se město rozhodlo Gorbačovovi udělit za „prosazování myšlenky svobody a demokracie, za reformní rozhodnutí, která vedla k politickým a společenským změnám, za mírové poselství, které je životním principem Evropanů a Košičanů“. Další spojení Gorbačova s městem se podařilo najít v osobě jeho otce. Ten bojoval při osvobození města a během bojů byl také zraněn.
Zatímco Západ považuje Gorbačova za jednu z nejvýznamnějších politických osobností druhé poloviny 20. století, v Rusku se dle posledních průzkumů netěší velké oblibě. Rusové dnes považují za nejpřínosnější historické období éru Josefa Stalina a Leonida Brežněva, Gorbačov spolu s Borisem Jelcinem stojí na opačném pólu. Gorbačov se pozitivně zapsal do vědomí 12 % dotázaných, negativně ho hodnotilo celých 67 %.