Novinářku režim do Prahy nepustil, teď dostala prestižní cenu

BOJ ZA LIDSKÁ PRÁVA

Novinářku režim do Prahy nepustil, teď dostala prestižní cenu
Foto: forum2000.cz
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ázerbájdžánská investigativní novinářka Chadídža Ismailová, která ve své vlasti právě čelí soudnímu procesu, se stala jednou z nositelek prestižní ceny od mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Oznámila to stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s tím, že HRW uděluje cenu pojmenovanou po Alison Des Forgesové lidem, kteří „odvážně bojují za lidská práva, často v nebezpečných podmínkách“. V květnu Ismailovou vyznamenala literární organizace PEN klub.

Ismailová je už více než sedm měsíců ve vězení, koncem července stanula před soudem, kde čelí obvinění z pomlouvání, daňových úniků, nezákonného podnikání a zneužívání funkce. Spolupracovnice ázerbájdžánské redakce Rádia Svoboda si podle ochránců lidských práv tato obvinění vysloužila odhalováním korupce v řadách rodinného klanu prezidenta Ilhama Alijeva, vládnoucího tvrdou rukou své ropou a plynem oplývající zemi.

Čtěte také: Naváděla k sebevraždě? Ázerbájdžán uvěznil známou novinářku

„Pravda je taková, že lidská práva v Ázerbájdžánu se nacházejí v krizi. Situace nikdy nebyla horší. Zatímco vedení státu vydělává na korupci, obyčejní lidé zápasí o práci, o život a o svobodu,“ napsala novinářka v dopise, propašovaném z vězení.

Loni se novinářka měla loni na podzim zúčastnit pražského Fora 2000. Hodlala hovořit o možnostech nastolení demokracie v postsovětském prostoru. Úřady ji však znemožnily odletět do Prahy. Již tehdy se obávala zatčení a uvěznění.

Česká humanitární organizace Člověk v tísni loni uvedla, že novinářka získala jednu z mezinárodních cen pro investigativní novináře i za vyšetřování investic a korupčních praktik ázerbájdžánského režimu v Česku.

Ismailová čelí výhrůžkám a potížím od doby, kdy publikovala sérii článků odhalujících zneužívání moci lidmi z okolí prezidenta Alijeva a jeho rodiny. Podle jedné americké diplomatické depeše z roku 2009, kterou zveřejnil server WikiLeaks, prezident Alijev údajně označil Ismailovou za „nepřítele vlády“. V roce 2012 se na internetu objevilo video zachycující Ismailovou při souloži. Podle novinářky šlo o vydírání.

Čtěte také: Úřady v Baku zakázaly novinářce letět do Prahy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články