Ve Vietnamu je to teď velmi tvrdé, říká vězněný disident
ROZHOVOR
Po Ukrajině a Blízkém východě je potencionálním třetím ohniskem napětí jihovýchodní Asie a Pacifik, kde na sebe narážejí americké a čínské zájmy. Pro někoho možná překvapivě americkým spojencem proti Číně je komunistický Vietnam. O lidskoprávní situaci ve Vietnamu a mezinárodním kontextu vypráví vietnamský disident Nguyễn Tiến Trun.
Mohl byste na začátek převyprávět svůj příběh?
Ve Vietnamu jsem byl vzděláván v komunistickém vzdělávacím systému. Měl jsem vymytý mozek. Takže jako mladý jsem byl prokomunistický. V roce 2002 jsem dostal příležitost studovat počítačovou vědu v Rennes ve Francii. Jak jsem pozoroval politický život ve Francii, uvědomil jsem si, že to, co mě učili, byla propaganda, a ne pravda. Například nám říkali, že systém s více politickými stranami povede k chaosu, protože strany budou bojovat mezi sebou a každá bude bránit malé partikulární zájmy. Takový systém nereprezentuje národní zájmy. Jen systém s jednou stranou může sloužit národním zájmům. Ve Francii mi došlo, že to není pravda. Také jsem měl přístup k nezávislým médiím jako vysílání BBC, Hlasu Ameriky a Rádia Svobodná Evropa ve vietnamštině. Hodně jsem se naučil o nespravedlnosti ve Vietnamu. Například komunističtí funkcionáři de facto zabavovali půdu za pakatel, aby ji poté prodali za mnohem větší cenu.
Tehdy začala vaše kariéra v disentu?
Profesor Hoàng Minh Chính byl bývalým ředitelem vietnamského institutu marxismu-leninismu, ale od 60. let bojoval za demokracii. Na konci roku 2005 mu bylo dovoleno vycestovat do USA, kde přednesl projevy na Harvardu a v Kongresu. To na mě velmi zapůsobilo, stejně jako jeho odvaha, a rozhodl jsem se ho následovat. V březnu 2006 jsem napsal dva články, které mě proslavily. První byl otevřený dopis vietnamskému ministrovi školství, ve kterém jsem ho žádal o reformu vzdělávání a zastavení komunistické propagandy ve školách. Tvrdil jsem, že mají studenty naučit kriticky myslet. Zveřejnila to BBC Vietnamese. Ukázalo se, že mnoho studentů, kteří studovali v zahraničí, se mnou souhlasí. Založili jsme organizaci Viet Youth for Democracy, která měla šířit demokratické myšlenky mezi vietnamskou mládeží. Druhým byla petice adresovaná 10. sjezdu Komunistické strany Vietnamu, kterou jsme zorganizovali. Žádala umožnit lidem, aby se mohli svobodně rozhodnout, žádala demokracii.
Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.