Praha 1 napařila aktivistovi, který vyvěsil vlajku na Petříně, 2000 korun
TIBETSKÁ VLAJKA NA PETŘÍNĚ
Radnice Prahy 1 trvá na pokutě pro aktivistu Martina Uhlíře, který vyvěsil tibetskou vlajku na Petřínské rozhledně v době, kdy Prahu navštívil čínský prezident Si Ťin-Pching. Uhlíř neuspěl s odvoláním a radnice mu znovu „napařila“ nejen tisíc korun, ale přidala ještě další tisíc jako náklady za přestupkové řízení. Aktivista informoval o rozhodnutí na svém Facebooku a pokutu potvrdila pro deník ECHO24.cz mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.
„Přišlo mi rozhodnutí v kauze ‚tibetská vlajka na Petříně‘. Po půl roce jsem byl uznán vinným ze spáchání přestupku. OK. Zaplatím 2000 Kč (pokutu + náklady),“ napsal aktivista Uhlíř na Facebook. Na dotaz serveru ECHO24.cz uvedl, že pokutu tisíc korun, proti které podal v minulosti odpor, radnice potvrdila a dalších tisíc korun činí náklady za tři jednání v rámci přestupkového řízení.
Uhlířovu verzi potvrdila pro ECHO24.cz mluvčí radnice Veronika Blažková. „Byla vyměřena pokuta. Nemohu potvrdit její výši, ale jsou tam i náklady za řízení,“ uvedla. Zároveň podotkla, že pokutu nedostal za vyvěšení vlajky, ale za „vstup na cizí prostor“.
Pokuta se týká incidentu z letošního března, kdy Uhlíř vyvěsil tibetskou vlajku na Petřínské rozhledně na protest proti čínské politice, která podle něj opomíjí otázku lidských práv. Jenomže rozhledna se stala po dobu návštěvy čínské delegace chráněným objektem a byla pro veřejnost uzavřená. Že se jedná o chráněný objekt, ale v tu dobu nebylo zcela zřejmé.
Čtěte také: 1000 Kč za tibetskou vlajku na Petříně. Rozhledna kvůli čínské návštěvě zavřela
Uhlíř se nyní rozhodl, že se nebude nadále odvolávat a pokutu zaplatí. „Už mě to nebaví. Řeší se věc stará půl roku. Mám na práci jiné věci a rád bych se věnoval rodině,“ vysvětlil.
Přesto je rád, že případ dopadl tímto způsobem. „Jsem rád, že to nebylo zbytečné. Vyšlo najevo, že rozkaz sundavat tibetské vlajky byl hromadný, tedy žádná sólo akce agilních policistů, jak nám v dubnu tvrdil policejní prezident Tuhý,“ uvedl.
Narážel tím na svědectví policisty, který proti němu zasahoval a který později při jednom z výslechů uvedl, že měl rozkaz ohlídat, aby tibetské vlajky nebyly vyvěšovány na určitých místech v době návštěvy čínského prezidenta. Policejní prezident Tomáš Tuhý přitom v polovině dubna na tiskové konferenci, která se věnovala bezpečnostním opatřením během návštěvy čínské delegace, jednoznačně odmítl, že by policisté měli nařízeno sundávat tibetské vlajky.