Rusko využívá oslabeného vlivu USA a rychle se druží s Pákistánem

Vojenské cvičení

Rusko využívá oslabeného vlivu USA a rychle se druží s PákistánemNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusko využívá zhoršujících se americko-pákistánských vztahů a začíná navazovat přátelství s Islamabádem, nepřítelem z doby studené války. Dokonce plánuje historicky první společné vojenské cvičení, kterého se zúčastní kolem 200 vojáků. Informovala o tom v pondělí německá stanice Deutsche Welle.

Vojenského cvičení, které se uskuteční koncem roku 2016, se podle deníku Express Tribune zúčastní kolem 200 ruských i pákistánských vojáků. Pákistánský velvyslanec v Moskvě Qazi Khalilullah řekl, že společné cvičení by se dokonce dalo nazvat „přátelsky“ Friendship-2016. Naznačuje to podle něj touhu obou stran o rozšíření obrany a vojensko-technické spolupráce.

Tento krok přichází v době, kdy američtí zákonodárci zvažují uvalení sankcí na Islamabád za to, že nedostatečně spolupracuje v boji proti islámským extremistům. 11. září, kdy si celý svět připomínal teroristický útok na dvojčata v New Yorku, se sešel senátní výbor USA pro zahraniční vztahy a uspořádal slyšení o americko-pákistánských vztazích. Předseda výboru senátor Bob Corker dokonce kritizoval údajnou podporu Islamabádu militantních bojovníku v Afghánistánu.

„Zlepšené vztahy s Ruskem jsou pro Pákistán dobrou předzvěstí,“ řekl bývalý pákistánský vojenský představitel Shuakat Qadir. Dále přiznává, že americká politika donutila Pákistán hledat nové alternativy, ale je to podle něj cesta, jak se vymanit z dynamiky studené války. Pákistán podle něj již nebude závislý na žádné globální velmoci. Dále však pro Deutsche Welle připomněl, že užší vztahy s Moskvou a Pekingem neznamenají, že by se Islamabád měl obrátit zády k Washingtonu. „Měli bychom udržovat vztahy se všemi zeměmi,“ zdůraznila Qadir.

Pákistán byl dlouhodobým spojencem Washingtonu, a to nejen v boji proti radikálním islamistům. V posledních letech se však vzájemné vztahy rychle zhoršují, a tak nestability v regionu využívá Rusko. Pákistán podporoval USA například během afghánské války v 80. letech 20. století, která byla součástí více než 50 let trvající studené války. Významná spolupráce mezi oběma zeměmi pokračovala také po 11. září 2001, kdy se Islamabád spolupodílel na svržení afghánského Talibánu.

Méně úspěšná politika současné americké administrativy na Blízkém východě a ve střední Asii je velmi rychle využívána Ruskem, které se v oblasti jak vojensky, tak politicky začíná masivně angažovat a měnit dosavadní geopolitickou situaci.

Čtěte více: Svrhněte režim, vyzval Saúdy nejmladší syn Usámy bin Ládina

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články