O uprchlíky se staráme dobře, ale snaha vydělat na nich není jen záležitostí pašeráků

O uprchlíky se staráme dobře, ale snaha vydělat na nich není jen záležitostí pašeráků 1
Politická aréna
Tomáš Zdechovský
Sdílet:

S neověřenými a špatně podloženými informacemi se setkáváme dennodenně. Proto když je to možné, chci se vždy podívat na věci zblízka. Zvláště dnes uprostřed uprchlické krize, kdy se o celkovém postoji Česka, ale i o stavu uprchlických zařízení v Česku vede velmi ostrá debata a koluje mnoho dezinformací a mýtů. Jak je tedy vlastně v Česku postaráno o běžence prchající před válkou či pronásledováním? Je s uprchlíky zacházeno jako v koncentráku, jak někteří tvrdí, nebo je o ně naopak postaráno dobře?

Česko zatím uprchlická vlna nezasáhla

V pátek 26. února jsem navštívil uprchlické zařízení v Kostelci nad Orlicí a musím smeknout před prací všech zaměstnanců a dobrovolníků. Zařízení je moderně a kvalitně vybavené pro 250 příchozích a dnes je kapacita obsazena ze dvou třetin. Ubytování se tu poskytuje lidem, jimž byla Českou republikou udělena mezinárodní ochrana formou azylu nebo doplňkové ochrany na maximálně 18 měsíců.

Čtěte také: Byznys s uprchlíky? Německé firmy vydělávají na jejich ubytování

V průběhu této doby klienti zejména absolvují kurz českého jazyka, ale mohou se účastnit i různých zájmových aktivit – k dispozici mají např. keramickou a výtvarnou dílnu, knihovnu, tělocvičnu. Relativně nízký počet uprchlíků a také národnostní složení klientů jasně vypovídá o tom, že Česka se uprchlická vlna z těch nejpostiženějších zemí na Blízkém východě alespoň prozatím přímo netýká.

Aktuální obsazení pobytového zařízení je z těch významnějších skupin celkem 45 Ukrajinců, 10 Gruzínců, 11 Arménů, 11 Číňanů a 11 Kubánců a pouze 4 Afghánci a 3 Syřané. Většina lidí tedy pocházela ze zemí postsovětského prostoru. Je zde ale nutné dodat, že národnostní složení se neustále mění.

Uprchlíci zařízení chválí

Jak už jsem naznačil, tak mě velice příjemně překvapil dobrý stav a celkově vysoká úroveň zařízení. Hovořil jsem zde s řadou lidí, včetně uprchlíků samotných, abych si udělal úplný obrázek o tom, jak celý objekt funguje. Uprchlická zařízení jsem už měl možnost navštívit v několika zemích a rozhodně nebudu lhát, když řeknu, že podmínky v Kostelci nad Orlicí jsou nesrovnatelně lepší než ty, které jsem měl možnost vidět v zařízeních v Itálii, Maďarsku, na Maltě nebo Řecku.

V Kostelci dělá tamní personál všechno proto, aby příchozí lidé byli co nejrychleji integrováni do českého prostředí. Organizovány jsou zde aktivity pro děti, obrovské úsilí je věnováno i vzdělávání dospělých. Rád bych zde vyzdvihl velmi kvalitní výuku češtiny. Základní a naprosto nezbytnou podmínkou integrace cizinců je právě znalost místního jazyka. Výuka zde má jasný cíl. Dosáhnout toho, aby uprchlíci ovládali alespoň základy českého jazyka, když zařízení opustí.

Čtěte také: Řeckem putuje na 25.000 migrantů. Athény zvažují výjimečný stav

Měl jsem také jedinečnou příležitost mluvit i s uprchlíky. Oni sami předtím prošli řadou zařízení a české zařízení s veškerým zázemím si pochvalují. Tak například kubánský klient, se kterým jsem hovořil, si pobytu v České republice skutečně vážil. Je dobře, že i Česko se tak podílí alespoň malým dílem na pomoci lidem prchajícím před pronásledováním či válečným běsněním. A proto nevěřte pochybným neziskovkám, které mluví o opaku. Snaha vydělat na „uprchlictví“ není pouze záležitostí pašeráků.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články