Byznys s uprchlíky? Německé firmy vydělávají na jejich ubytování

Financování domů pro uprchlíky

Byznys s uprchlíky? Německé firmy vydělávají na jejich ubytováníNOVÉ
Nafukovací ubytovna pro uprchlíky v německém Traaru Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německé firmy, které provozují ubytovací zařízení pro uprchlíky, mohou na své činnosti velmi výhodně vydělat. Spolková vláda si totiž s přílivem migrantů nedokáže dobře poradit sama, starost o žadatele o azyl tak pomocí veřejných zakázek svěřuje do rukou soukromníků. Podnikání s poskytováním ubytování zmapoval rozhlas Deutsche Welle.

Stále větší počet běženců na evropském kontinentu a snaha o jejich začlenění nutí některé země k nalezení řešení, které příliš nezatíží státní rozpočet. Německá vláda se snaží na celou situaci reagovat za pomoci zahraničních konzultantů. Jednou z těchto firem je i americká McKinsey, které spolková vláda nabídla za její rady 238 000 euro.

Dobrým předmětem podnikání se v posledních měsících stalo i poskytování ubytovacích kapacit pro imigranty. Původně brémská firma Human Care tak získala ve veřejných zakázkách nejdříve tři miliony eur za provozování azylového domu v Durynsku, dalších 300 000 si navíc ročně vydělá díky svému centru ve Wolfsburgu.

Problémy s ubytováním pro žadatele o azyl řeší i německé hlavní město Berlín. Místní zastupitelé dokonce kvůli nedostatku míst pro běžence nabídli lidem ochotným ubytovat u sebe některého z imigrantů odměnu padesát eur za jednu noc. Mimořádná finanční odměna ovšem vzbudila velký zájem u podvodníků.

Problém s rozpoznáním skutečných úmyslů ubytovatelů si uvědomuje i německá kancléřka Angela Merkelová. „S lidmi se tu zachází jako s pouhými produkty. Tito podvodníci je svým jednáním doslova vytěžují,“ prohlásila při setkání s občany města Duisburg. Spolková vláda už údajně pracuje na nápravě celé situace.

Mediální skandály

Samotné organizace zajišťující uprchlíkům pomoc v neznámé zemi ovšem tvrdí, že jejich prvotní snahou není vytváření zisku. Částky, které si za své služby účtují jsou údajně zcela adekvátní jejich nákladům. Většina z těchto peněz putuje na pracovníky těchto firem a na platby za energie.

Mluvčí největší německé společnosti zabývající se ubytováním uprchlíků European Homecare Klaus Kocks tvrdí, že jeho firma může díky vysoutěženým penězům pomoci více než 16 000 imigrantů ve zhruba stovce ubytovacích zařízení. Pro tuto firmu v současnosti pracuje zhruba 1500 lidí. Zisky European Homecare v posledním půl roce vzrostly zhruba na dvojnásobek, tedy 1,4 milionu eur.

V německých médiích se přitom objevují i skandály, týkající se podobných domovů pro běžence. Jedna z těchto kauz se dotýkala přímo zařízení pod správou European Homecare. Zaměstnanci jednoho z jejích zařízení se například fotili při šikanování některých ubytovaných žadatelů o azyl.

I přes kritiku veřejnosti a nedávné mediální skandály ale Německo v nejbližší době od systému veřejných zakázek neustoupí. Právě tato varianta je totiž v současnosti údajně nejlepší variantou řešení celého problému. „Vždy to záleží na konkrétní společnosti. Není tu žádná jistota, že stát by se při zacházení s těmito lidmi choval výrazně lépe,“ prohlásil pracovník bavorské komise pro uprchlíky Stephan Dünnwald.

Čtěte také: Stoiber: Řešení migrace přinese jen naprostý obrat německé politiky

Německo protestuje. Zemím, které nevezmou běžence zpět, omezí pomoc

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články