Policie večer vyklidila pražskou Kliniku, aktivisté ji však znovu obsadili

PROBLEMATICKÉ CENTRUM

Policie večer vyklidila pražskou Kliniku, aktivisté ji však znovu obsadiliAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

Echo24

Budovu na pražském Žižkově, kterou od prosince 2014 obývají aktivisté sociálního centra Klinika, policie po dnešním večerním zásahu kvůli výhrůžce bombou předala majiteli, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zástupci úřadu oznámili, že budovu zabezpečili, ale aktivisté poté do budovy opět vnikli. Opakovala se tak situace z pátku.

Anonym dnes stejně jako v pátek nahlásil bombu e-mailem. Napsal, že vybuchne v 19:45, což se ale nestalo, a podle informací policie se v domě nenašlo nic, co by připomínalo výbušný systém. Část aktivistů, kteří budovu podle ÚZSVM neoprávněně obývají, odmítla dům opustit. Někteří se připoutali uvnitř k sudům s betonem, část vylezla na střechu.

Před 23:00 policisté z domu vyvedli všechny aktivisty kromě dvou na střeše, a zásah tak ukončili. Dům policie předala majetkovému úřadu. Zástupci ÚZSVM řekli ČTK, že zabezpečili všechny vstupy do objektu, ale krátce po odjezdu policistů aktivisté dům znovu obsadili. Oznámili to i na svém twitterovém účtu.

Opakovala se tak situace z pátku, kdy anonym stejným způsobem vyvolal vyklizení budovy. Policie také tehdy dům předala ÚZSVM, a následně aktivisté znovu pronikli dovnitř.

Squatteři uvádějí, že vedou s ÚZSVM kvůli užívání domu civilní soudní spor a že jim současný právní stav umožňuje do domu vstupovat. Majetkový úřad je ale opačného názoru. Policisté pátrají po autorovi bombových výhrůžek kvůli šíření poplašné zprávy.

Činnost Centra Klinika

Centrum Klinika zahájilo činnost předloni, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici bez povolení obsadili aktivisté. Později dům získali od ÚZSVM k bezplatné výpůjčce a svépomocí ho opravili. V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později i sbírka oblečení pro uprchlíky. Letos v únoru na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci.

Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil. Po pátečním vyklizení domu kvůli bombě ÚZSVM aktivistům oznámil, že opětovné vniknutí do budovy bude považovat za protiprávní, a požádá o součinnost policii. Aktivisté sice hned poté veřejně prohlásili, že dům zase obsadili, ale ÚZSVM policii podle informací z víkendu o zásah nepožádal. Pražská radnice oznámila, že bude jednat o nákupu či výměně objektu, a následné rekonstrukci domu se zachováním centra Klinika.

Čtěte také: Aktivisté museli opustit centrum Klinika, policie dům předala státu