1 Principiální stanovisko neziskovky

Kverulant.org vrátil dar od Jančury. Vadí mu korunové dluhopisy

, NOVÉ

Témata:

Finanční dar od Radima Jančury, majitele společnosti Student Agency, dnes vrátila nezisková organizace Kverulant.org. Neziskovce vadí Jančurovy machinace s korunovými dluhopisy. Kverulant.org si dává za cíl hlídat veřejné instituce, služby a rozpočty a vytvářet nátlak na politiky za účelem nápravy.

Ve své tiskové zprávě Kverulant.org naráží na transakci, kterou Radim Jančura provedl v rámci své firmy. V roce 2012 Jančura založil společnost Student Agency holding, která vzápětí vydala korunové dluhopisy v hodnotě 900 milionů s ročním úrokem 12%.  Společnost je v podstatě prázdná schránka, její základní kapitál činil 2 miliony korun. Jediným majitelem společnosti a příjemcem jejích dluhopisů je právě Jančura. „Vše nasvědčuje tomu, že do společnosti Student Agency holding žádné peníze nepřitekly a účelem bylo pouze snížení daňové zátěže této společnosti a absence povinnosti platit daně ze splátek dluhopisů, které plynou Radimu Jančurovi. Kverulant.org to považuje za neetické a nevkusné zejména od člověka, který ve veřejném prostoru často vyjadřuje k etice a transparentnosti podnikání,“ uvádí v tiskové zprávě organizace. Kverulant.org proto poslal Jančurovi zpět finanční dar v hodnotě 10 tisíc korun, který od něj obdržel v roce 2012.

Nezisková organizace Kverulant.org vznikla v roce 2009. Od té doby se podílela na rozpoutaní několik kauz. Například pomohla dotlačit poslance k zákazu billboardů u dálnic či dopomohla, aby se zveřejňovaly čerpací stanice s nekvalitním paliv.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Korunové dluhopisy, třináctá komnata ministerstva financí

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.