Čech emigroval a požádal v Rusku o azyl. Předtím se omluvil Putinovi
'Česká vláda je vlastizrádná'
Český občan Petr Michalů, autor petice Omluva ruskému národu, ruskému lidu a prezidentu Putinovi, požádal v Rusku o azyl. Ruským novinám Večerní Moskva řekl, že k Rusku choval sympatie i v době Sovětského svazu a jeho snem je zůstat tam. Českou vládu považuje za vlastizrádnou a jeho příkladu budou prý následovat i další Češi. Sní o celé české kolonii v Putinově Rusku.
O azyl v Ruské federaci požádal 54letý Petr Michalů hned po svém příjezdu 16. dubna, uvedl pro deník Večerní Moskva o deset dní později. Bývalý policista, řidič autobusu a autor řady proruských článků na Parlamentních listech se proslavil hlavně svou peticí zkraje roku, v níž se omlouvá za jednání „kolaborantských polistopadových“ vlád ČR celému Rusku. Z českých politiků si váží pouze Miloše Zemana.
Večerní Moskva označila Michalů za autora, bloggera a spisovatele, který se ve jménu všech poctivých Čechů omluvil za protiruské vystupování vlády. „Vždy jsem miloval Rusko. I když existoval Sovětský svaz choval jsem k této zemi sympatie. To, že jsou teď Evropa plná lží proti Rusku je pro mě nesnesitelné,“ uvádí v rozhovoru.
Michalů řekl, že si je vědom ekonomických problémů Ruska. „Nečekám hory zlata. Chci čestně pracovat. Miluji ruskou kuchyň a ruskou kulturu. Sním o tom žít tu navždy.“
Stejné názory podle něj sdílí i velká část české populace. „Obyčejní Češi milují Rusko, ale oficiálně jsme nepřátelští. „České děti se dnes učí, že nás osvobodili Američané. NATO označilo Rusko za hrozbu civilizovanému světu. To Rusko, které zachránilo svět před Hitlerem!“ řekl Michalů Večerní Moskvě.
„Mnozí lidé mě podporují. Moje cesta sem je takový experiment. Pokud se podaří, bude mnoho dalších Čechů následovat. Bylo by skvělé založit českou vesnici v Rusku!“ uvedl.
Michalů kromě petice zveřejnil i řadu proruských článků. V jednom například obhajuje obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy z 21. srpna 1968. Považuje ho za „šťastné“ a argumentuje, že by jinak došlo k „Československému Majdanu“, tedy velkým ztrátám na životech a cestě k zániku.