‚Česko mě omezuje.‘ Babiš na stát podá stížnost k Evropské komisi

‚Česko mě omezuje.‘ Babiš na stát podá stížnost k Evropské komisiAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

Zákon o střetu zájmů

Echo24

Jedna z firem holdingu Agrofert podá stížnost k Evropské komisi kvůli českému zákonu o střetu zájmů. V pořadu Partie na televizi Prima to řekl vlastník Agrofertu a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Zákon o střetu zájmů mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím.

„Já budu bojovat za moje práva, protože já mám právo vlastnit, jako každý český občan, mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných. A tady tradiční politické strany mi to zakazují. Samozřejmě budu bojovat za svá práva v České republice a jedna z firem Agrofertu příští týden podá stížnost Evropské komisi na podezření na porušení práva Evropské unie ze strany členského státu,“ řekl Babiš. Zároveň ale uvedl, že nebude požadovat od Česka odškodnění.

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek odmítl Babišovo tvrzení, že zákon mu zakazuje vlastnit majetek. „Vy se nemusíte zbavit Agrofertu, vám to nikdo nenařizuje. Jenom pokud vy chcete, aby Agrofert vysával veřejné peníze, dostával veřejné peníze, dotace,“ řekl Plíšek Babišovi. „Vy to neděláte protože vám nějaký zákon nařizuje, abyste se zbavil Agrofertu. vy tady jenom řešíte veřejné peníze pro svou firmu,“ dodal.

Podle zákona, jehož účinnost začíná 9. února, nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně, před zahájením účinnosti zákona ji ale chce převést do svěřenského fondu.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Koncern zaměstnává více než 34.000 lidí. Nekonsolidované tržby holdingu loni činily 214 miliard Kč, meziročně se snížily o 11 procent zejména kvůli poklesu prodeje hnojiv.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Prezident Miloš Zeman už oznámil, že se kvůli zákonů obrátí na Ústavní soud. Stejný krok zvažují i poslanci hnutí ANO.

Čtěte také: Sobotkovi se nelíbí svěřenecký fond, Babiš by se měl firem zcela zbavit

Lex Babiš? Dotace i vliv ministr financí asi stejně neztratí

Čtěte také: Babiš si neumí spočítat svoje miliardy. Zamotává se do svých příjmů

Babiš náhle objevil miliardu osobních legálních příjmů