Hádka o cizince. Zaorálek: levná pracovní síla kazí trh. Babiš by chtěl víc Ukrajinců

Předvolební debata

Hádka o cizince. Zaorálek: levná pracovní síla kazí trh. Babiš by chtěl víc UkrajincůAKTUALIZUJEME
předvolební debata Foto:

Foto: printscreen / video seznam.cz

1
Domov
Sdílet:

Britská obchodní komora v ČR ve spolupráci s Americkou obchodní komorou, Francouzsko-českou obchodní komorou a Severskou obchodní komorou uspořádali první předvolební debatu lídrů většiny parlamentních stran. Emotivním tématem se stala otázka příchodu zahraničních pracovníků. Většina lídrů to považuje za nezbytnost, podle Zaorálka však narušují trh.

„Nesouhlasím zásadně s tím, abychom uvolnili pracovní trh pro pracovníky z východu. Pokud chcete nízkou kvalifikovanou pracovní sílu, jděte podnikat na Ukrajinu. Ale nepřesouvejte levnou pracovní sílu sem,“ prohlásil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. 

„Když dělá někdo politiku na tom „všeci kradnú“, podrýváte tím důvěru investorů,“ narazil v debatě Zaorálek na bývalého ministra financí Andreje Babiše. Zároveň apeloval, aby Česká republika neuvolnila pracovní trh pro pracovníky z východu.

S tímto názorem zásadně nesouhlasil právě Babiš: „Chci se všem podnikatelům omluvit za pana Zaorálka. On vůbec netuší, co je to firma. Vy říkáte, že jsou u nás jenom montovny. To není pravda. Vy jste úplně mimo. V Polsku je milion Ukrajinců. Není to pravda, neohrožuje to naše lidi. Jeďte se tam podívat.“

Možnost přivádět pracovníky z východu připustil i lidovecký předseda Pavel Bělobrádek: „Chybí nám děti, kterých se ročně rodí o dvacet či třicet tisíc ročně méně,“ uvedl předseda lidovců s tím, že Česko bude muset dočasně nebo trvale přijímat zahraniční pracovníky.“

Jako nutnost přijímat zahraniční dělníky bere i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Chybí asi 200 tisíc lidí. To je nepochybně zásadní limit, který nepouští českou ekonomiku dál,“ upozornil Kalousek. „Ministerstvo zahraničí brzdí přijímání zahraničních pracovníků úmyslně, aby vytvořilo tlak na růst mezd. Jsme pro zrychlený příliv zahraničních pracovníků. Je to dočasné, ale teď tu jsou potřeba a není důvod, aby tu nepracovali,“ kritizoval Kalousek politiku Zaorálka.

S lídrem ČSSD nesouhlasil ani předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura: „Musím nesouhlasit s lídrem ČSSD – ochota našich lidí dělat méně kvalifikované práce bude klesat. Musíme vnímat demografický vývoj. Pokud dnes máme 20 seniorů, v roce 2050 to bude 50 procent. Počet ekonomicky aktivních lidí se tedy bude snižovat. Velmi bych se obával toho, aby strukturu ekonomiky měnila vláda. To musí dělat sám trh.“ 

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že by měla fungovat základní trojnožka – průmysl, věda a výzkum a vzdělání. Důležité je podle něj dlouhodobě vyrovnané veřejné financování. „U daní dáváme přednost stabilitě, nechceme s nimi nyní příliš hýbat,“ podotkl. Výzvou je podle něj digitalizace a elektronizace státní správy.

„Bývali jsme kovárnou východní Evropy, nyní jsme montovnou západní Evropy,“ řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Rozpočtová politika by se podle něj měla vázat na dlouhodobé strategické výhledy. Česká ekonomika by neměla konkurovat daňovým dumpingem, poznamenal.

Prioritou TOP 09 je podle jejího místopředsedy Miroslava Kalouska rozpočtová odpovědnost. K tomu se podle něj váže nutnost reformy penzijního a zdravotního systému. Rovněž on se vyslovil pro změnu struktury ekonomiky. Chce též změnit strukturu daňové zátěže, snížit například odvody za sociální pojištění.

Podobnou změnu v nižším zdanění práce plánuje i místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Upozornil v této souvislosti na problém nízkých mezd. Jeho strana chce podle jeho slov návrat ke dvou sazbám DPH, zrušit daň z nabytí nemovitosti či silniční daně za motorová vozidla.

Čtěte také: Sněmovna schválila doporučení komise k únikům z trestních spisů

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články