Kdo je kdo v policejním zátahu v Praze a Olomouci?

Poslední Ištvanova kauza

Kdo je kdo v policejním zátahu v Praze a Olomouci?NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bývalý ministr vnitra, olomoucký hejtman, významný podnikatel, šéf kriminálky nebo inspektor generálních sborů. Jaká jména se nejčastěji objevují v souvislosti se současným případem policejního zásahu kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci v Praze a Olomouci? Podívejte se na přehled sestavený ČTK.

Jiří Jach – Náměstek ředitele útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK; od března 2015). Podle neoficiálních informací se o něj při současném šetření zajímala policie. Pracoval jako vyšetřovatel hospodářské kriminality v Ostravě. Od roku 2004 působil jako vedoucí ostravské expozitury Útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality. Na ÚOKFK pracuje od roku 2007, kdy v roce 2011 se stal vedoucím expozitury v Ostravě.

Čtěte také: Ištvan komentuje novou razii: Nikdo dosud nebyl obviněn

Karel Kadlec – náměstek krajského policejního ředitele v Olomouci pro službu kriminální policie a vyšetřování, údajně byl policií zadržen. V roce 2012 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřovala Kadlece kvůli údajným úzkým vazbám na podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele politika Ivana Langera (ODS). Vazby se měly podle informací ČTK údajně promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. Kadlec však pochybení odmítal a GIBS případ nakonec uložila s tím, že nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly podezření ze spáchání trestného činu. GIBS se zabývala i stížností, že Kadlec údajně urážel své podřízené. GIBS pak čelila podezření, že proti Kadlecovi nepostupovala dostatečně tvrdě. Policisté, kteří si na postup náměstka ředitele stěžovali, nakonec od sboru odešli.

Ivan Kyselý (57) – vlivný olomoucký podnikatel, kterého v současné kauze policie vyšetřuje, zasahovala v jeho domě. Podniká především v realitách, mimo jiné je předsedou představenstva IES MORAVIA REAL a.s., jednatelem REAL ESTATE MORAVIA s.r.o. a IP MORAVIA REAL s.r.o. a jediným společníkem BPS-Prastav, s.r.o. Kyselého firmy v minulosti koupily od města Olomouce několik domů v centru. V roce 2010 získala společnost IES MORAVIA REAL z ROP Střední Morava dotaci téměř 30 milionů korun na stavbu hotelu u sportovního areálu ve Vésce. V Dolanech-Vésce funguje také golfové hřiště, které provozuje firma Golf Area. Vedení ROP Střední Morava v roce 2010 schválilo golfovému klubu dotaci 60 milionů korun na stavbu klubovny, pokojů, restaurace a parkoviště. Společnost Golf Area byla založena v roce 1999 a v letech 1999 až 2001 v jejím představenstvu seděl Ivan Langer.

Čtěte také: Co má policie na Langera? Byl zákulisní hráč

Odnášeli pytle a krabice. Pak policisté Langera propustili

Roznětka zátahu? Elektrárna s pachovou stopou Langera i Pitra

Ivan Langer (48; ODS) – advokát, bývalý ministr vnitra a poslanec, rovněž byl místopředsedou Poslanecké sněmovny a místopředsedou ODS. Policie ho v souvislosti se zátahem několik hodin vyslýchala, z jeho domu odvezla materiály. V září 2008 pak Mladá fronta Dnes napsala, že Langer byl mezi politiky, jehož v minulosti údajně využíval později zavražděný kontroverzní podnikatel František Mrázek a jeho spolupracovníci. MfD to dokládala přepisy policejních odposlechů z roku 2000. Langer, kterému údajně lidé kolem Mrázka přezdívali „Íčko“, se hájil tím, že se v Mrázkově zorném poli ocitl nevědomky a že o ničem nevěděl. Podal žalobu na vydavatelství Mafra a domáhal se omluvy kvůli spojení s Mrázkem, v úterý pražský vrchní soud rozhodl, že má Langer nárok na omluvu za články, které ho s Mrázkem spojily. Za tvrzení o jeho porušení zákona o střetu zájmů či o tom, že lobboval za svého známého Ivana Kyselého, ale omluvu nevysoudil. Langer se díky loňské transakci za 40 milionů korun stal držitelem 40 akcií v Kyselého společnosti IES Moravia Real. Je spolumajitelem hotelu ve Vésce.

Radek Petrůj – šéf úseku pro hospodářskou kriminalitu krajského ředitelství policie v Olomouci. Podle neoficiálních informací se o něj při současném šetření zajímala policie.

Milan Pospíšek – ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR (tzv. obecné kriminálky; od 2012). Podle MfD detektivové zapečetili jeho kancelář. V minulosti byl šéfem policie na Šumpersku, před tím řadu let působil na oddělení hospodářské kriminality a šest let zastával funkci velitele služby kriminální policie a vyšetřování na Šumpersku.

Jiří Rozbořil (53; ČSSD) – hejtman Olomouckého kraje (od 2012), policie zasahovala na hejtmanství a podle serveru Lidovky.cz byl Rozbořil šest hodin zavřený s policisty ve své pracovně. Rozbořil byl před nástupem do čela kraje provozním náměstkem ředitele Fakultní nemocnice Olomouc. V minulosti byl členem olomouckého zastupitelstva. Je místopředsedou ČSSD v Olomouckém kraji.

Tomáš Uličný – vedoucí olomoucké expozitury GIBS. Podle neoficiálních informací se o něj při současném šetření zajímala policie. V čele olomoucké GIBS nahradil Petra Netušila, který v minulosti šetřil stížnost na Karla Kadlece. Podle Lidových novin Netušil byl dříve, než stačil zahájit vyšetřování, interním oddělením GIBS obviněn ze zpronevěry peněz určených na placení informátorů. Kadlecův spis byl poté postoupen do Hradce Králové a tam nakonec odložen. Netušil, kterého soud zprostil obžaloby ze zpronevěry, se s GIBS soudil a byl přijat zpět do olomoucké expozitury.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články