Ano, mým jménem. Muslim žijící v Česku pranýřuje islám

Islám nazývá náboženstvím terorismu

Ano, mým jménem. Muslim žijící v Česku pranýřuje islámNOVÉ 2
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Muslim žijící v Česku, který islám nazývá náboženstvím terorismu. Tunisan Hatem Berrezouga ve svém blogu varuje před šířením zejména ortodoxního islámu, ale zastává se i například práva Martina Konvičky na odmítavé názory vůči muslimům. Jeho příspěvky používají kontroverzní srovnání a titulky jako „# Ano! Je to mým jménem“. Organizace HateFree ho kvůli tomu zařadila po bok islamofobů, za což se následně na Berrezougův popud musela omluvit s tím, že jeho články nejsou černobílé.

Hatem Berrezouga žije v Česku od roku 1998. Studoval britskou literaturu v Tunisu, u nás pak italsko-francouzskou filologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na svůj blog a Facebook často bez servítek píše o muslimech a islámu nejen v západním světě. Články dosahují mnohatisícové čtenosti a jsou pro svou otevřenou kritiku oblíbené i mezi stoupenci antiislámských hnutí.

 

Hate Free se podařil skutečný „majstrštyk“. Do seznamu „zlobivých“ lidí, kteří si dovolili kritizovat islám, zařadili i…

Posted by Islám v České republice nechceme on Sunday, October 4, 2015

 

Přestože se Berrezouga snaží nenálepkovat, v jeho textech se objevuje řada kontroverzí. Jako sám praktikující muslim ctí jeho více než tisíciletou tradici, ale zároveň kritizuje jeho mnohou podobu v současných islámských státech i mimo ně. To dle jeho slov mohlo i za prvotní impuls, že na konci 90. let opustil Tunisko. „Dusila mne rostoucí diktatura, neschopnost Tunisanů přiznat si, že si za své situace mohou sami,“ popisuje své pohnutky v jednom z prvních blogů.

„Dám vám však jednu radu od jednoho muslima, který je svědkem toho, co se děje v jeho vlastní zemi. Nedovolte, aby takový směr vznikl u vás,“ píše Hatem Berrezouga v dalším z příspěvků. „Žádná zvláštní privilegia, žádné střední školy a podobné nesmysly. Ano, směr, který přivezli do ČR, v jeho pozadí bohužel stojí ortodoxní myšlení.“

Berrezouga často zmiňuje hrozbu v podobě ortodoxního islámu. Náboženství jako takové podle něj potřebuje reformu. Zvláště nebezpeční jsou prý lokální islámští představitelé, kteří podle Berrezougy svévolně interpretují korán a využívají při tom naivity a nevzdělanosti obyvatel.

Náboženství terorismu

Berrezougova tvorba mu vynesla i pozornost vládní organizace HateFree. Ta ho po boku lidí jako Martina Konvičky v jednom ze svých článků uváděla jako osobu, která pomáhá šíření strachu z islámu a xenofobních nálad v Česku. Za spojování s islamofoby se po hlasitém nesouhlasu Hatema Berrezougy organizace omluvila s tím, že jeho příspěvky se nenesou v prvoplánovém duchu nenávisti vůči islámu, ale předkládají i nečernobílé pohledy na problematiku.

„Nemám slov, která vyjadřují lítost nad obětmi terorismu, ať jsou v Paříži, v Libanonu nebo v kterémkoliv koutku světa. Cítím jen hluboký smutek a velký hněv za to, že to co se děje, je ve jménu islámu a bohužel, # Ano, mým jménem,“ otevírá pak článek, který v titulku otočil název muslimské solidární kampaně #NotInMyName.

Podle Berrezougy je očividné, že islám své příznivce podněcuje k terorismu. „Dnešní terorismus má náboženství, a je jím bohužel islám. A všechno co se děje, se děje ve jménu nás všech muslimů,“ napsal po útocích v Paříži.

Často dostávám otázku, jak chci reformovat islám a většina lidí tím rozumí, že máme změnit Korán, což jsem netvrdil….

Posted by Hatem Berrezouga on Monday, November 23, 2015

 

„Jestli my, jako muslimové, chceme dál žít v Evropě, musíme jednoznačně nejen odmítnout veškeré agresivní a regresivní směry pocházející z Blízkého východu a Afriky, včetně jejich patriarchálních tradic a zpátečnického myšlení, ale každý muslim, který chce žít v Evropě, musí především prokázat loajalitu vůči evropským zemím tím, že musí najít svou vlastní identitu v pojmu občanství a společných evropských hodnotách a ne v jeho vlastní náboženské příslušnosti, která může mít tisíce podob a kdo se v tom má vyznat…?!“ uvažuje dále Hatem Berrezouga.

Berrezouga navrhuje uzavřít islámské organizace napojené na ortodoxní režimy, vypracovat jednotné a nenásilné interpretace koránu v Evropě nebo třeba okamžitě deportovat ty muslimy, kteří hlásí násilí a s „evropskou kulturou nekompatibilní hodnoty“.

Čtěte také: Je suis Konvička. Kampaň islamofobů se otočila v parodii

Nestíhejte Konvičku, říká ministrův bratr – muslim

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články