Portfolio Jourové není vůbec marné
Souhlasím s hodnocením Lenky Zlámalové v článku “Diplomatický debakl Sobotky a Babiše” uveřejněném na Echo24.cz, že Česko – na rozdíl od mnoha ostatních - nedostalo nic z toho, co chtělo, slova o debaklu jsou v tomto smyslu namístě. Zda je příčinou debaklu diplomatická neschopnost, působení předchozích vlád, či obojí, je určitě námět na analýzy.
Lenka Zlámalová ale mj. v článku napsala, že “Věra Jourová zasedne přesně tam, kde není žádný vliv, moc ani peníze, zato se tam vymýšlejí nejrůznější tlachací koncepce umělých práv a nároků, ochrany občanů před sebou samými a nápady na ženské kvóty. Je to přesně ta agenda, do níž se právem trefují euroskeptici, a ukazují na ní, jak Brusel ztratil schopnost vidět podstatné věci a sklouzává čím dál víc k manýrismu.”
V otázce peněz má Lenka Zlámalová asi pravdu. Pokud jde o moc, komise rozhoduje kolektivně (v minulosti to v mnoha případech byla spíše teorie), ale Junckerova struktura vedoucí k přípravě návrhů v klastrech – ve spolupráci více generálních ředitelství a více komisařů - podíl na moci komise a jednotlivých komisařů rozhodně zvyšuje.
Ve zbytku citátu se s Lenkou Zlámalovou neshodnu. Negativní pohled na EU vytvářejí lidem politikové a média skrze lidové informace o banánech, okurkách či žárovkách, bohužel ne o agendě justice a ochrany spotřebitele. Naopak čeští občané pozitiva EU spojují především s možností pohybu a pobytu v jiných členských státech EU. Aby se tento volný pohyb nestal pohybem podvodníků a kriminálníků, o to se má starat právě justiční a policejní spolupráce členských státu v EU, tedy portfolio Věry Jourové. Pro jeho význam se mu ne nadarmo říká “pátá svoboda” – vedle svobody pohybu osob, zboží, kapitálu a služeb.
Bude na Věře Jourové, aby Evropané jednodušeji než doposud mohli v zahraniční studovat, ženit se a vdávat za příslušníky jiných členských států, činit závěti, zakládat firmy a živnosti, domáhat se přeshraničních exekucí a konkurzů apod. díky snadnému uznávání českých veřejných listin a soudních rozhodnutí v jiných členských státech. Práci Věry Jourové ocení ti, kdo se nebojí výhod evropské integrace opravdu využívat.
Právní témata, jako je návrh na společnou úpravu smluvního práva, mají ekonomický potenciál nedozírné hodnoty. Rozdíly ve smluvním právu jsou často tím, co brzdí náš ekonomický růst. Související neochota obchodovat se zahraničím je pro střední firmy, které jsou nositelem klíčového potenciálu ve vztahu k HDP, již zcela příslovečná.
Do justičního portfolia spadá také oblast práv duševního vlastnictví, jejíž nutná úprava zasahuje do prakticky všech sfér ekonomické činnosti firem. Software, vědecké patenty, průmyslové vzory – to je ochrana práv českých vývozců na vnitřním trhu unie.
Ochrana spotřebitele, kterou bude mít na starosti také Věra Jourová, je v ČR neustálým terčem kritiky kvůli nekvalitním potravinám, které nám servírují nadnárodní řetězce. Opravdu to není politikum? Pro mne ano a velké!
Možná nebude mít Věra Jourová tolik peněz a vlivu k dispozici, jako její někteří kolegové. Ale bude to ona, kdo českým občanům a hlavně firmám umožní, aby se v Evropě cítili lépe, než doposud. Právo je podmínkou, ne přívěskem prosperity.