Válkovou za výrok o protektorátu tepala opozice ve sněmovně
politika
Výrok ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) o situaci za protektorátu ovládl začátek úterního jednání sněmovny. V její kritice se sjednotila celá opozice. Šéf ODS Petr Fiala ministryni vyzval, aby přemýšlela o rezignaci. Válková pokračovala ve snaze se omluvit, zároveň ale zaútočila na server ECHO24.cz.
Rozhovor ministryně Válkové pro ECHO24.cz rozvířil debatu ve sněmovně. Jejích slov, že se toho Čechům za protektorátu zas tolik nedělo, přiměla poslankyni Miroslavu Němcovou (ODS) k návrhu zvláštního bodu programu.
„Jestliže se paní ministryně spravedlnosti takového výroku dopouští, dopouští se relativizace výkladu našich dějin, pokouší se o to, abychom vygumovali zčásti naši paměť, naše vědomí, naše vědomosti o tom, co se ve druhé světové válce skutečně v tehdejším protektorátu Čechy a Morava dělo,“ zmínila Němcová. Protože jí dosavadní reakce premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) přišla jako málo razantní, chtěla od něj slyšet důraznější slova.
Kritiku Válkové na základě zmíněného rozhovoru stupňoval šéf ODS Petr Fiala. „Já vás vyzývám, abyste na základě výroku o protektorátu a dalších výroků, které vám moji kolegové řekli, zvážila svoje setrvání ve funkci ministryně spravedlnosti,“ prohlásil.
Válková se bránila i útočila
„Kdo mě zná, tak nemůže nikdy pochybovat o tom, že nikdy by mi nebyla lhostejná a nikdy bych nezlehčila ani jednou ani jednu oběť, ať už by šlo o oběť českou, německou, čínskou, americkou, vietnamskou. Smrt je vždycky to nejhorší, co se může stát, obzvlášť když k ní dojde v průběhu válečného konfliktu,“ bránila se Válková.
Návrh Němcové na zařazení zvláštního bodu jednání sněmovny u poslanců nakonec neprošel. Jasně proti němu se postavilo hnutí ANO, vládní ČSSD a lidovci se většinou zdrželi. Opoziční hlasy ODS, TOP 09, KSČM a Úsvitu přímé demokracie na přijetí nestačily.
Ministryně ale zároveň – obdobně jako včera vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) – kritizovala server ECHO24.cz. „Předpokládám, že když hovořím s takovým serverem, jako je ECHO24, tak že si můžu dovolit být trošku lidovější a když ještě vím, kdo ten server financuje, z jakých zdrojů, jakým způsobem,“ uvedla.
Babiš na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády nepravdivě naznačil, že server financuje bývalý šéf ČEZ Martin Roman. Učinil tak již poněkolikáté. Vydavatel a šéfredaktor serveru ECHO24.cz Dalibor Balšínek toto opakovaně vyvrátil. Ministr financí Babiš navíc věřitele, bývalého šéfa investiční společnosti Patria Jana Klenora, označil za „bílého koně“, který by se měl postarat o dostatek příjmů na daňovém přiznání. Tato slova včera a dnes odsoudila řada českých médií.
Kalousek: Výhrůžky berňákem by Babišovi neměly projít
K pondělnímu vystoupení Babiše se dnes ve sněmovně vrátil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „To, že v odpovědi na otázku pan předseda a ministra Babiš zaútočil na svobodné médium způsobem, které si myslím nikdo z nás nepamatuje, to je zaznamenání hodné, ale domnívám se, že to je věcí médií, že média mají dostatečně velkou sílu, aby se uměla takovýmto útokům bránit, pokud tedy chtějí a nebojí se,“ prohlásil Kalousek a dodal: „Ale co by mu nemělo projít, a zejména by to nemělo projít i panu předsedovi vlády, byla zcela zjevná výhrůžka, že kdo nebude dostatečně servilní k panu ministrovi financí, tak může počítat s berňákem. To zaznělo zcela jasně, zcela otevřeně.“
Ke kritice ministryně spravedlnosti se přidali i komunisté, zastání našla naopak u ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) a šéfa resortu kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).
Návrh Němcové na zařazení zvláštního bodu jednání sněmovny u poslanců nakonec neprošel. Jasně proti němu se postavilo hnutí ANO, vládní ČSSD a lidovci se většinou zdrželi. Opoziční hlasy ODS, TOP 09, KSČM a Úsvitu přímé demokracie na přijetí nestačily.