1 Televizní hvězda KLDR

Kimova moderátorka umí i plakat. Nyní pyšně oznamuje výbuch bomb

UVNITŘ VIDEO

Témata: , ,

Když dá severokorejský vůdce Kim Čong-un otestovat atomovou zbraň, oznamuje to jako velký úspěch. Čtyřiasedmdesátiletá uvaděčka zpráv Ri Čon-hui je televizní tváří Severní Koreje a má slabost pro emoce – a silácké výrazy. Už je v důchodu, ale před rokem a půl se na obrazovce začala objevovat znovu, všímá si německý deník Süddeutsche Zeitung.

Když před kamerou vystoupí Ri Čon-hui, děje se v Severní Koreji něco důležitého. Tak jako v neděli, kdy oznámila „velký úspěch“, totiž odpálení vodíkové bomby. Hrdost v jejím hlase nešlo přeslechnout. Vidět ji bylo možné i začátkem července, když ohlásila první test severokorejské mezikontinentální rakety.

Zná ji opravdu každý. V roce 1994 oznamovala s pláčem úmrtí zakladatele státu Kim Ir-sena. Stovky tisíc Severokorejců ji napodobily. Koncem roku 2011 zemřel jeho nástupce Kim Čong-il a i tehdy to ohlásila Ri Čon-hui – i tentokrát potlačovala slzy.

Každé zprávě upraví tón svého hlasu, takže i ten, kdo nerozumí korejsky, pozná její smutek, nebo naopak bezmeznou radost. Ale ten, kdo korejsky rozumí, často zaslechne i silácké výrazy a rasistické poznámky. Američany nazývá zásadně „bastardy“ nebo „válečnými štváči“. Bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu opakovaně označila za „černou opici“.

Ri Čon-hui se narodila v roce 1943, když Japonci obsadili Koreu. V hlavním městě Pchjongjangu studovala na herecké škole a pak začala pracovat v korejské státní televizi. Od roku 1971 tam předčítá zprávy. V roce 2012 řekla v rozhovoru v čínské televizi, že je v důchodu a pomáhá s výchovou svých nástupců. Její způsob uvádění je považován za vzor pro všechny severokorejské hlasatele.

Na obrazovku se vrátila loni v lednu, kdy oznámila čtvrtý severokorejský jaderný test. O devět měsíců později se objevila znovu a oznámila pátý jaderný test. Letos ji nasadili už dvakrát. Její návrat je znamením, že režim se chce vrátit k tvrdé linii, jakou sledoval za Kim Ir-sena, domnívá se Victor Cha, který bude velmi pravděpodobně příštím americkým velvyslancem v Soulu.

Ri Čon-hui má v televizi na sobě vždy tradiční korejský kroj, většinou barevně přizpůsobený příležitosti. Když předčítala zprávy o smrti obou Kimů, byla v tradičních korejských šatech zvaných hanbok černé barvy. Oznamuje-li radostné události, volí často jásavé barvy. Nedělní test vodíkové bomby ohlásila v růžovém. Ta kontrastovala s rudým odznáčkem s podobiznou Kima, který nosí stejně jako každý Severokorejec. Nejoblíbenější typ odznáčku znázorňuje Kim Ir-sena společně s Kim Čong-unem před rudým pozadím. Od smrti Kim Čong-ila je vyhrazen především vysokým stranickým kádrům a Ri Čon-hui.

Čtěte také: KLDR by brzy mohla zasáhnout Evropu, tvrdí francouzská ministryně obrany

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.