Pokémoni začínají vadit i v Česku. Protestuje i Židovské muzeum
Pokémoní mánie
Za krajně nevhodné a necitlivé považuje Židovské muzeum v Praze hraní hry pro chytré telefony Pokémon Go ve svých prostorách. Zároveň udělá vše pro to, aby v budově nemohla být hra provozována, uvedl ředitel muzea Leo Pavlát na webových stránkách.
Pražská instituce se svým vyjádřením připojila k Muzeu holokaustu ve Washingtonu a dalším zahraničním institucím, které vyzvaly hráče, aby se nové zábavě v jejich budovách nevěnovali.
„Židovské muzeum v Praze (...) považuje hraní hry Pokémon Go na místech spjatých historicky či tematicky s válečným utrpením za krajně nevhodné a necitlivé, rušící pietu památných míst. Udělá vše pro to, aby v jeho prostorách nemohla být tato hra provozována, a věří při tom v porozumění návštěvníků,“ uvedl Pavlát.
Hra Pokémon Go funguje na principu takzvané rozšířené reality, kdy zasazuje virtuální postavičky pokémonů do reálných míst pomocí mobilní aplikace. Skrz kameru telefonu pak hráč může tyto postavy „chytat“ – přidat je do své sbírky, dále je trénovat a soupeřit s pokémony ostatních hráčů.
Kolem hry, kterou provozují tisíce nadšenců pohybujících se městy i krajinou s mobilem neustále před očima, panují diskuse. Podobnou výzvu jako židovské památníky zveřejnil například i Arlingtonský národní hřbitov. Instituce budou usilovat o jejich vyřazení z mapy hry. Podle BBC si někteří lidé způsobili zranění, když mnohdy v nepřehledném terénu nevěnovali pozornost svým krokům a sledovali displej mobilu.