Jak na výkřiku v novinách vydělat desítky milionů
Média za poslední měsíc už podruhé spekulativními zprávami otevřela finančním investorům prostor k milionovým ziskům, když publikovala „zaručené“ zprávy o veřejně obchodovatelných firmách. Ty prudce zvedly ceny akcií - a postupně splaskly. V mezičase se dalo na spekulaci tučně vydělat.
MF DNES v úterý otevřela zprávou ze dvou dobře informovaných utajených zdrojů, podle nichž miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač společně jednají o koupi společnosti CME, majitele televize Nova, jejíž akcie se veřejně obchodují na burze. Kellnerův i Tykačův mluvčí zprávu v onom textu přímo popřeli. Tiskový mluvčí CME Mark Kobal se omezil na instantní frázi, že „spekulace na trhu“ nikdy nekomentují.
Akcie CME, které se za poslední dva roky stále propadají (ještě v květnu 2012 stály přes 160 korun, teď se obchodují kolem 50 korun za kus), z rána prudce posílily o deset procent. CME se potácí v potížích a noví majitelé dávají alespoň naději na změnu kursu.
Trofej českých miliardářů
Zpráva vypadala na první pohled velmi věrohodně. Vlastníci CME z Time Warner už několik měsíců dostávali nabídky od českých miliardářů, kteří si parcelují mediální trh, a měli o Novu jako potenciálně nejvlivnější televizi s masovým zásahem zájem. Podmínky prodeje sondoval Agrofert Andreje Babiše i česko-slovenská skupina J&T, jenž si před časem pořídila vydavatelství Ringier Axel Springer s Bleskem a Reflexem. Televizi ale ani jeden z konkurenčních vydavatelských domů, jejichž vlastníci média berou jako investici do vlivu, nemá (nepočítáme-li Babišovo Óčko). A oba ví, jak by se jim k dosažení jejich cílů Nova s 1,67 milionem diváků u večerních zpráv hodila. Spekulovalo se, že zájem má i miliardář Pavel Tykač.
Jednání ale vázla hlavně na tom, že Time Warner nechtěl Novu vytrhávat ze své východoevropské televizní skupiny se stanicemi od Bulharska po Slovinsko. A desítky miliard korun. což je cena celého CME, nikdo ze zájemců k dispozici nemá. Petr Kellner, jehož majetek je o řád jinde, ano. (Forbes uvádí, že Kellner má 222 miliard, Babiš 40 a Tykač zhruba 20 miliard).
Sázka na rychlou reakci
Bankovní ekonomové, kteří každé ráno z aktuálních zpráv připravují klientům rychlé přehledy zpráv a doporučení, co kupovat a čeho se zbavovat, to vyhodnotili jako relevantní a dali doporučení: nakupovat.
Už před polednem se po ostrém dementi PPF, která si v oficiální tiskové zprávě rovnou stěžovala na manipulaci s kurzem akcií, začala ráno rychle vyhnaná cena padat. Přesně takhle se s akciemi spekuluje. Vydělává se na rychlých rozhodnutích během pár minut. V té chvíli není čas na hlubší analýzu.
PPF, která už jednou v letech 2002 až 2004 Novu vlastnila, se do médií netlačí. Považuje se za natolik finančně silnou a neohroženou, že si na rozdíl od Babiše nebo Daniela Křetínského nepotřebuje kupovat noviny pro vliv ani zajištění obchodní bezpečnosti. Petr Kellner je ale pořád finanční investor. Mohl to brát jako příležitost koupit celou CME a se ziskem rozprodat jednotlivé televize. Proto vypadala zpráva relevantně. Na jejím zveřejnění mohli mít zájem i majitelé z Time Warner, kteří si vyšší cenou na trhu mohli vylepšovat vyjednávací pozici při prodeji.
Dá se čekat, že na manipulaci s cenou akcií si v dohledné době bude někdo stěžovat, stejně jako když 24. března prudce zvedl cenu akcí ČEZ Andrej Babiš. To pondělí v Hospodářských novinách ohlásil, že chce, aby ČEZ rozdělil mezi akcionáře na dividendách sto procent zisku. Dosud to bývalo jen kolem 60 procent. Akcie prudce stouply. Česká národní banka už prověřuje, kdo z investorů se dostal ke zprávě předtím, než byla zveřejněna, a dokázal si nakoupit akcie ještě za nižší cenu.
Manipulace s kursem je trestný čin
Ve zmíněném textu v Hospodářských novinách komentuje text ekonom obchodníka s cennými papíry Patria Direct. Akcie ale mírně stoupaly už v pátek předtím, než rozhovor vyšel. Česká národní banka, která se jako regulátor dostane ke všem informacím o obchodování na burze, prověřuje, kdo nakupoval.
Otázka je, s kým dalším kromě Hospodářských novin Andrej Babiš o svých plánech s firmou, kde má jako ministr financí výkon akcionářských práv státu, mluvil. U kontaktů s finančníky je Babiš v permanentním konfliktu zájmů, protože jeho Agrofert má u bank úvěry za 25 miliard korun. Každá desetina procenta úroku znamená pro Babiše miliony.
Babišovu plánu na stoprocentní dělení zisku nahrálo ukončení tendru na Temelín. Stále ale není jisté, jestli ministr financí svůj nápad v koalici prosadí. Zatím ho odmítlo představenstvo firmy, které navrhuje rozdělit na dividendách jen 61 procent zisku. Generální ředitel Daniel Beneš navíc dnes pro agenturu Bloomberg oznámil plán na další zahraniční expanzi.
Na pražské burze je jen pár živě obchodovaných firem, takže spekulace o pohybech akcií nejsou zdaleka tak citlivým tématem jako v zemích s rozvinutými finančními trhy. I v našem trestním zákoníku ale máme zločin „Manipulace s kursem investičních nástrojů“. Za ten se považuje, když někdo „rozšíří nepravdivé nebo hrubě zkreslené informace významně ovlivňující cenu nebo kurs takových investičních nástrojů“.