Tuhý: Jde o účelový nátlak a moji dehonestaci. Proč to řeší média, a ne GIBS?
POlicejní prezident odmítá nařčení ÚOOZ
Policejní prezident Tomáš Tuhý se ostře ohradil proti obviněním, která vůči němu vznesl šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Podle Tuhého se ze strany Komárka jedná o „účelový nátlak“ a celou situaci podle vlastních slov vnímá jako „druhou vlnu nátlakové kampaně“ Roberta Šlachty a jeho příznivců. Tuhý to uvedl v prohlášení, které má deník ECHO24.cz k dispozici.
„Nařčení vedoucího ostravské expozitury ÚOOZ jednoznačně odmítám. Zveřejněné „podezření“ beru jako nebývalý účelový nátlak a pokus o dehonestaci mé osoby. O účelovosti svědčí zejména to, že se vedoucí příslušníci ÚOOZ vyjadřují nejdříve sdělovacím prostředkům, což je nelegitimní a velmi manipulativní postup. Celou situaci vnímám jako druhou vlnu nátlakové kampaně odcházejícího ředitele ÚOOZ a jeho příznivců,“ uvedl v prohlášení Tuhý.
Odcházející šéf ÚOOZ Šlachta a jeho příznivci se podle Tuhého tímto „nevhodným způsobem snaží zvrátit manažerské rozhodnutí týkající se změny organizační struktury a zefektivnění chodu dvou útvarů s celorepublikovou působností“.
Tuhý svým prohlášením reagoval na pondělní vyjádření šéfa ostravské pobočky ÚOOZ Jiřího Komárka. Ten ve vysílání České televize policejního prezidenta obvinil z „brutálního“ úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti.
Komárek zároveň uvedl, že chce vystoupit před sněmovním Výborem pro bezpečnost. Tam by si přál představit důkazy, které podle něj svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Přání vystoupit před poslanci ostatně v pondělí vyjádřil i samotný Šlachta.
Čtěte také: Válka policajtů graduje: Tuhý ‚brutálně‘ pouštěl informace, tvrdí ÚOOZ
Tuhý k tomu v prohlášení poznamenal, že pokud sněmovní výbor policisty přijme, jednání by se měli zúčastnit i státní zástupci: „Předpokládám, že pokud Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny přijme zmíněné policisty, budou tomuto slyšení přítomni také státní zástupci dohlížející na zákonný postup trestního řízení a pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů, kteří se mají zabývat trestnou činností příslušníků Policie ČR.“
V podobném duchu jako Tuhý se ostatně jen o chvíli dříve vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ten se vyjádřil v tom smyslu, že pokud má Komárek podezření na trestnou činnost mezi policisty, má se obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), a ne na novináře. Podle Chovanec jejich postup „budí nedůvěru“.
Chovanec nicméně uvedl, že pokud skutečně dojde ke svolání sněmovního výboru, je připraven se jej zúčastnit i s vedením policie. „Pevně doufám, že celá záležitost není jen další kolo politicko-mediálního nátlaku na vedení policie,“ uvedl ministr.
Komárek ale v pondělním vysílání ČT uvedl, že se na GIBS neobrátil schválně, a to kvůli údajným pokusům o průnik do spisu. Funkcionáři GIBS se podle Komárka pokusili proniknout do spisu ohledně kauzy s krycím názvem Vidkun. V jejím rámci ÚOOZ zasahoval loni v říjnu v Olomouckém kraji. V případu jde o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů. Obviněni v něm byli dva vysoce postavení policisté.
Současné spory souvisí s takzvanou reorganizací policie, kterou minulý týden podepsal ministr Chovanec. V jejím rámci má dojít ke sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru do Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Reorganizace způsobila koaliční roztržku mezi hnutím ANO a ČSSD a dlouholetý šéf ÚOOZ Šlachta kvůli ní oznámil odchod do civilu.