Uprchlíci bydlí i v kasárnách patřících k Buchenwaldu
Bývalá kasárna SS
Část uprchlíků proudících do Německa dostává ubytování v bývalých kasárnách vojáků SS, které patřily k nechvalně známému koncentračnímu táboru Buchenwald. Město Schwerte, které záměr avizovalo již v lednu, běžence do budov umisťuje již několik měsíců.
V současné době v budovách ve Vestfálsku, kde přespávali dozorci podílející se na smrti tisíců Židů, přebývá kolem 27 běženců. Někteří z nich už na místě čekají několik měsíců a dostávají od německé vlády peníze (135 eur) na jídlo a ostatní nezbytné věci. Uprchlíci dostali ubytování v bývalých kasárnách v pobočném táboře Schwerte-Ost, který fungoval od roku 1944 do 1945 a bydleli v něm nacističtí dozorci.
Refugees in Germany are being housed in a former Nazi concentration camp http://t.co/dGQL5KbY5L pic.twitter.com/qex7AlxK67
— Daily Mail Online (@MailOnline)
12. Září 2015
,,Mně to nevadí, je to tu pro mě dobré,“ svěřil se britskému listu The Daily Mail jeden z uprchlíků z Eritreje, který v kasárnách bydlí. Jeho spolubydlící, který je v táboře teprve týden, dodal, že ostatním uprchlíkům se o takovém bydlení nemůže ani zdát.
Radnice města Schwerte záměr ubytovat migranty v jednom ze 136 pobočných táborů koncentračního centra Buchenwald oznámila v lednu, kdy za to ze strany části veřejnosti sklidila vlnu negativních reakcí. Kasárny pobočného tábora jsou od Buchenwaldu vzdálené přes tři sta kilometrů.
,,Je to nouzové, ale nevyhnutelné řešení. V kasárnách je spousta místa,“ řekl starosta berlínské čtvrti Mitte.
Buchenwald se jako koncentrační tábor, kde zemřelo přes 50 tisíc lidí, otevřel již v červnu 1937 a byl jedním z největších v Německu. Stal se také známým kvůli nelidským experimentům, které zde nacisté na vězních prováděli.