1 Krize na pražském magistrátu

Poslední hodiny Krnáčové? TOP 09 jedná o jejím odvolání s ANO

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Pražští zastupitelé za TOP 09 podle informací ČTK v průběhu přerušovaného zasedání zastupitelstva vyjednávají o nové magistrátní koalici s ANO. Přidat by se mohla ČSSD nebo ODS. Podmínkou je ovšem odchod Adriany Krnáčové (ANO) nejenom z postu primátorky, ale i z rady, zjistila ČTK od několika zdrojů z magistrátu. Primátorka na dotaz ČTK řekla, že „nikam odcházet nehodlá“.

Na konci Krnáčové v čele města se začalo pracovat hned ve čtvrtek. Nejdřív její odvolání navrhla ODS, která si ale posléze svůj návrh rozmyslela. Podle informací ECHO24.cz ovšem poté hlasy pro odvolání Krnáčové začali u ostatních klubů shánět zastupitelé TOP 09, která je teď lídrem vyjednávání o nové koalici.

Zda se najde dostatečná podpora pro skoncování s primátorkou, bude jasné ještě ve čtvrtek v podvečer, kdy pokračuje jednání zastupitelstva. Záleží hlavně na rozhodnutí lidí z hnutí Andreje Babiše, jestli se za svou primátorku postaví. Konec Krnáčové by zřejmě otevřel cestu nové variantě koaličního vládnutí, které by stálo na spolupráci TOP 09 a ANO. 

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se po řadě neshod rozpadla před několika týdny. Od té doby se horečně vyjednává o nové podobě koaliční spolupráce. ANO mělo původně spolupráci s TOP 09 zapovězenou. Zákaz sice vzalo zpět, TOP 09 se ale nechala slyšet, že ANO propáslo svoji šanci.

V posledních dnech se mluvilo o tom, že by ANO mohlo z nové rady zcela vypadnout. Vyjednávalo se o koalici TOP 09, ODS, a Trojkoalice, ke kterým by se mohla připojit ČSSD nebo nezávislí zastupitelé s piráty.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Čtěte také: O Prahu se teď přetahuje TOP 09 a ANO. Rozhodne ČSSD

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.