Zaniknou dětští lékaři? Pediatři i rodiče se bouří proti ministerstvu

Dětští lékaři skončí?

Zaniknou dětští lékaři? Pediatři i rodiče se bouří proti ministerstvuNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Rodiče by v budoucnu mohli vodit děti stále častěji ke svým praktikům či rodinným lékařům. Ministerstvo zdravotnictví totiž plánuje zrušit řadu vzdělávacích specializací doktorů včetně Praktického lékařství pro děti a dorost. Proti tomu se ale bouří nejen pediatři, ale i rodiče, podle kterých lékaři pro dospělé nemají dostatečnou kvalifikaci. Sdružení pediatrů vytvořilo proti návrhu resortu petici, dosud ji podepsalo přes 100 tisíc lidí.

„Lékař, který není vzdělaný v pediatrii, se nemůže starat o malé děti. Často si nebude vědět rady a pošle dítě na specializovanou ambulanci nebo do nemocnice. Pro rodiče se tak rozběhne zbytečný koloběh. Navíc i dospělí praktici jsou nedostatkoví, v tomto máme jejich podporu,“ řekla deníku ECHO24.cz předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

Současný systém specializačního vzdělávání lékařů je podle resortu Svatopluka Němečka (ČSSD) extrémně roztříštěný do mnoha oborů a podoborů, které navíc lékaři studují někdy zbytečně dlouho. Počet specializací by se měl proto snížit ze současných 46 na 33 oborů a délka jejich studia zkrátit. Ministerstvo si od toho slibuje, že se tak mladí lékaři co nejdříve zapojí do systému zdravotnictví, podle kritiků tím chce řešit hlavně jejich nedostatek.

V případě dětských lékařů se mají dva specializační obory – Praktické lékařství pro děti a dorost a Dětské lékařství – sloučit v jeden s jednoduchým názvem Pediatrie. Podle Hülleová se však nepodařilo najít odpovídající kompromis, dětští praktikové tak místo čtyř let budou studovat ještě o půl roku déle a roční potřebná praxe v ordinacích se jim zkrátí.

„Pro mladé lékaře to není komfortnější, budou mít zkrácenou přípravu, kterou potřebují, aby se to naučili. V praxi to povede ke snížení kvalifikace dětských lékařů a ke snížení jejich počtu, přitom v terénu je jich už tak málo. To pak skutečně hrozí, že rodiče s dětmi budou muset chodit k dospělému praktikovi tak, jak je to běžné v okolních zemích,“ uvedla dále dětská lékařka.

Rodiče chtějí pro děti kvalifikovanou péči

Bouřlivé debaty ohledně chystané novely probíhají také mezi rodiči kromě ordinací i v diskuzních fórech na internetu. „Podle mě je to nesmysl. Nechápu, proč se to řeší, když stávající systém pediatrů funguje. S dětmi bych ke klasickému obvoďákovi chodit nechtěla a vím, že když se to probíralo pár let zpět, tak nebyli nadšeni ani sami obvoďáci, že by měli řešit děti,“ píše jedna z diskutujících na serveru emimino.cz.

„Já jsem včera petici u dětské doktorky taky podepsala, takže žádná poplašná zpráva, ale realita. Nejsem si jistá, zda by mě klasický obvoďák přesvědčil, že dokáže mým dětem poskytnout takovou kvalitní péči jako pediatr,“ komentuje situaci další žena. „Nic proti tomu nemám… Vždyť i dřív byl jeden ‚rodinný‘ lékař. Podle mého to mělo výhodu v tom, že znal celkem podrobně rodinnou anamnézu,“ oponuje jiná.

Petici lékaři předají poslancům

Za zachování oboru praktické pediatrie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost současně vytvořilo petici. Ta je dostupná kromě internetu také v ordinacích dětských doktorů napříč Českem. K podpisu vyzývají především rodiče. Dokument dosud podpořilo přes 100 tisíc lidí, příští týden ho chce sdružení předat poslancům.

„Pokud si vy, rodiče, stejně jako my, přejete zachování stávající péče o dítě a nechcete dopustit zhoršení kvality a dostupnosti primární zdravotní péče poskytované v budoucnu vašim dětem, prosíme, odmítněte snahy ministra zdravotnictví zrušit náš obor a podpořte svým podpisem v petici vašeho dětského lékaře a obraťte se na své zvolené poslance,“ píše se na stránkách sdružení pediatrů.

Ministerstvo zdravotnictví pak podle dětských doktorů s lékaři primární péče chystanou novelu nekonzultovalo. „Novela se začala připravovat už před dvěma lety, ale ministerstvo s námi na toto téma nekomunikovalo. V jednání nebyl žádný zástupce primární péče ať už šlo o gynekology, stomatology, praktické lékaře pro dospělé nebo praktiky pro děti,“ uvedla předsedkyně sdružení Hülleová. Ministerstvo zdravotnictví na dotazy deníku ECHO24.cz i přes opakovanou výzvu nereagovalo.

Česko se má sjednotit s pravidly s EU

Podle šéfa resortu Svatopluka Němečka sjednotí Česko chystanou změnou pravidla se zbytkem EU. Základním oborem by už nebyly ani například cévní chirurgie, dětská chirurgie, dětská a dorostová psychiatrie, diabetologie, pracovní lékařství či geriatrie. Žádný menší obor podle ministra ale ze vzdělávání nevypadne, část specializací se jen přesune mezi nástavbové obory.

Novela zákona o podmínkách uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta přináší změnu nejen v počtech oborů, ale i v tom, že obory budou vyjmenovány v zákoně. Dosud je určovala vyhláška.

Podle kritiků chce ministr zkrácením atestační přípravy jen řešit akutní nedostatek lékařů v nemocnicích. Zhorší se tím podle nich kvalita mladých lékařů. Podle ministerstva by ale i po složení atestační zkoušky lékař určitou dobu pracoval pod dohledem zkušenějšího kolegy.

Čtěte také: Němeček vyčetl Babišovi média i populismus s levným pivem

‚Prsa mám na sex, ne na kojení.‘ Matky se bouří proti EU

Přichází doba úmělých spermií?

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články