Praktiky KGB v srpnu 1968? Tlak na média a studentské vůdce

MITROCHINŮV ARCHIV ZVEŘEJNĚN

Praktiky KGB v srpnu 1968? Tlak na média a studentské vůdce 1
Svět
Echo24
Sdílet:

První část tzv. Mitrochinova archivu je zpřístupněna veřejnosti v archivu Univerzity v Cambridge. Rozsáhlý soubor dokumentů, které přinášejí informace o praktikách KGB, propašoval z Ruska někdejší agent KGB Vasilij Mitrochin v roce 1992. Popisuje i akci, kterou sovětská tajná služba nasadila k potlačení Pražského jara.

Nahlédnout do jednoho z nejcennějších zdrojů informací o praktikách KGB mají možnost návštěvníci archivu Univerzity v Cambridge. Ten zpřístupňuje veřejnosti dokumenty, jenž podrobně popisují aktivitu KGB a přinášejí seznam jejich agentů. Jsou v něm například i informace o akci, kterou sovětská tajná služba v Československu roku 1968 nasadila k potlačení takzvaného Pražského jara. 

Soubor obsahuje například informace o akci s krycím názvem Progres, kterou tehdejší šéf KGB Jurij Andropov namířil proti hnutí směřujícímu k demokracii v Československu na jaře 1968. Podle listu The Guardian hovoří archiv o 15 „zkušených agentech rozvědky“, kteří měli za úkol zaměřit se na řadu lidí v Praze, zejména na redaktory médií a studentské vůdce s cílem potlačit protisovětské hnutí.

Mitrochinovy spisy dokumentují praktiky KGB v západních zemích i ve státech bývalého komunistického bloku včetně tehdejšího Československa. Uvádějí jména agentů, rozkrývají jejich sabotážní akce a způsoby získávání spolupracovníků.

Mitrochin se materiály během rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 snažil nejprve nabídnout americkému velvyslanci v jedné z pobaltských zemí, byl však odmítnut. Při pokusu na britské ambasádě mu však prý jeden z diplomatů po krátkém rozvažování řekl: "Dal byste si šálek čaje?", zatímco nechal dokumenty prozkoumat experty. Tento moment podle historiků změnil jeho život a dal světu nahlédnout do jednoho z nejcennějších zdrojů informací o praktikách KGB.

V Británii již v roce 1999 způsobila senzaci kniha historika Christophera Andrewa vycházející z Mitrochinových dokumentů, která přinesla mimo jiné odhalení britské státní zaměstnankyně Melity Norwoodové. Ta jako agentka KGB dlouhá léta předávala Moskvě informace o britském jaderném programu a byla podle autora nejvýznamnější agentkou v cizí zemi, jakou kdy sovětská tajná služba získala ke spolupráci.

Na základě dřívější dohody s nyní již zesnulým Mitrochinem dnes Británie zpřístupnila 19 z celkového počtu 33 složek s jeho strojopisnými záznamy v ruštině, které jsou ode dneška pro veřejnost k nahlédnutí v archivu v Cambridge. Jeho ručně psané poznámky v sešitech zůstávají tajné.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz