Japonci hltají komiks o dělnících z Fukušimy. Autor se skrývá

Jak probíhaly záchranné práce

Japonci hltají komiks o dělnících z Fukušimy. Autor se skrýváKOMIKS
Komiks z prostředí jaderné elektrárny Fukušima sklízí v Japonsku úspěch. Foto: Facebook/ ICHIEFU: A Account of the Cleanup at Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant
4
Svět
Sdílet:

Japonec, který vystupuje pod jménem Kazuta Tatsuta, pracoval půl roku na jednom z nejrizikovějších míst na světě – podílel se na odklízení následků havárie v jaderné elektrárně ve Fukušimě. O svojí práci nakreslil manga komiks, který vydalo největší japonské nakladatelství a stal se hitem. Jeho autor ale zůstává v anonymitě.

Ti, kdo čekají, že kresby devětačtyřicetiletého muže odhalí skandální skutečnosti, porušování bezpečnostní předpisů nebo nestandardní pracovní podmínky, však patrně budou zklamáni. Podle médií se zdá, že tu všichni jsou zničení v depresi, protože musí pracovat v děsivých podmínkách a chovají se k nim jako ke strojům. Pokud já vím, tak to tak není,“ řekl autor v rozhovoru pro britský Guardian.

„Dozvíme se hodně o tom, do čeho jsou média zasvěcena – problémy se zásobami vody, odstraňování zbytků paliva a podobně – já ale věřím, že říkám lidem věci, které média nikdy nevidí,“ vysvětlil.

Tatsutovy kresby zavedou čtenáře na virtuální prohlídku elektrárny. Autor nevynechává podrobnosti, které v každodenní rutině zapadají a působí až banálně. Ranní cesty do práce, místa, kde unavení dělníci jedí a odpočívají, do posledních detailů věrně nakreslené ochranné obleky, které dělníci každý den oblékají a zase svlékají. Rozhovory mezi přáteli. Postavy jsou částečně inspirované jeho skutečnými spolupracovníky. To všechno na základě vzpomínek, protože v práci malovat nešlo.

„Nemám pro čtenáře žádnou hlubokou myšlenku, jen chci zdůraznit, že ti muži tvrdě pracují a snaží se svou práci udělat co nejlépe. Politici a různí odborníci mluví o Fukšimě neustále v televizních debatách. Dělníků se nikdo na nic neptá. Doufám, že teď promlouvají skrz svůj komiks,“ prohlašuje.

Amatérský kreslíř se komiksem snaží doplnit mnohdy neúplné informace o práci dělníků ve Fukušimě – ať už od vlády nebo provozovatele elektrárny Tokyo Electric Power Company (Tepco). Společnost Tepco pravidelně vydává zprávy o pokroku prací ve Fukušimě a několikrát během roku zve novináře na prohlídky elektrárny. Kazuta Tatsuta ukazuje, že na práci více než tří tisíc lidí jsou i věci, které média nevidí, nebo vidět nechtějí.

Ve Fukušimě chtěl pomoct, komiks neplánoval

„Sháněl jsem práci v době, kdy došlo k té katastrofě. Přemýšlel jsem nad tím, jestli můžu udělat něco, abych pomohl,“ popsal Tatsuta, jak se dostal k práci v elektrárně. Svou práci nepovažoval za nebezpečnou, navzdory tomu, že musel trávit hodiny v ochranném oblečení a masce zakrývající celou tvář, nikdy neuvažoval o tom, že by sám skončil. Přiznal však, že nejvíce nepohodlí mu způsoboval fakt, že v protiradiačním obleku se dost dobře nedá jít na záchod.

Poprvé ho napadlo, že by mohl své vzpomínky přetavit do komiksu na konci roku 2012, krátce po tom, co ve Fukušimě skončil. S hotovou první kapitolou pak obcházel vydavatele, ale nenašel nikoho, koho by jeho práce zaujala. Dokud nepřišel do vydavatelství Kodansha – největšího japonského producenta manga komiksů.

„Hned jsme poznali, že to je nesmírně originální,“ vysvětlil Kenichiro Šinohara, editor týdeníku Morning, který Kodansha vlastní.

Tatsutův komiks vycházel pak v časopise od loňského podzimu na pokračování. Letos v dubnu vyšel celý komiks svázaný v nákladu 150 000 výtisků a stal se hitem. Nakladatelství proto plánuje vydat i německou, anglickou a francouzskou verzi. V anglické verzi je část příběhu dostupná na Facebooku už nyní. 

„Předčilo to naše očekávání a zjevně to také připoutalo pozornost lidí, kteří manga normálně nečtou,“ doplnil Šinohara.

Autor úspěšného komiksu zatím veřejně neukázal svou tvář a ani jeho jméno není pravé. Chce zůstat v anonymitě, stejně jako dělníci, jimž svou prací vyjadřuje solidaritu. Navíc nevylučuje, že se k práci ve Fukušimě vrátí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jste Putin

KOMENTÁŘ

Vzápětí poté, co Andreje Babiše nařkli z neochoty spolupracovat s nimi na důchodové reformě, se marketéři koalice Spolu vrátili k osudovému boji dobra se zlem. ...

00:05