1 Obchod za miliardu dolarů

USA prolamují sankce: koupily z Ruska raketové motory

, NOVÉ

Témata: , , ,

Minimálně kontroverzní se může zdát obchodní pakt Ruska a Spojených států ohledně nákupu raketových motorů pro vesmírné mise. Obchod v hodnotě miliardy dolarů proběhl i přes západní sankce vůči Rusku a první dva motory RD-181 už byly do USA dodány. Celkem 60 motorů má dorazit do příštího roku, informuje ruská agentura TASS.

První dva motory z celkových šedesáti dorazily s několikaměsíčním zpožděním do Spojených států. Výrobce NPO Energomash, respektive RKK Eněrgija přitom pochází z Ruska, neboli země, na kterou byly uvaleny sankce i ze Spojených států. I přesto se zástupci americké firmy Orbital s Rusy na obchodě v hodnotě miliardy dolarů dohodli.

„Patnáctého července byly první dva motory RD-181 odeslány z Ruska a šestnáctého července byly doručeny do Spojených států,“ uvedli podle TASS zástupci RKK Eněrgija.

Podle nich bude i zbytek motorů připraven k použití do příštího startu rakety Antares v roce 2016. Nové motory by měly být schopny unést více nákladu a Rusové se budou podílet i na jejich instalaci a testování.

O paktu mezi Orbital Sciences Corporation, která úzce spolupracuje s NASA, a NPO Energomash se informovalo na konci loňského roku, kdy americká firma plánovala koupit až 60 motorů. V rámci sankcí ale nesmí americká strana použít motory, které jim Rusové dodávají od roku 1990, pro vojenské vesmírné účely.

Sankce v neposlední řadě omezily i plánovaný nákup raketových motorů RD-180, které se používají v raketách Atlas. Omezení nákupu a použití motorů plyne ze zákona o národní obraně, který americkým firmám zakázal od roku 2015 uzavírat nové nebo modifikovat stávající kontrakty s výrobci z Ruska.

V této otázce ale panuje v USA rozkol. Zatímco např. senátor John McCain vznesl připomínky ohledně závislosti Spojených států na ruském vesmírném programu, Sněmovna reprezentantů chce prosadit návrh, který by všechny motory RD-180 povoloval. Za McCainem ale stojí většina senátorů, kteří shodně požadují povolení dovozu pouze devíti typů ruských motorů.

Čtěte také: Budou muset američtí kosmonauti trénovat na Krymu?

Rusko nezklamalo. Vetovalo tribunál k sestřelenému boeingu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.