USA prolamují sankce: koupily z Ruska raketové motory

Obchod za miliardu dolarů

USA prolamují sankce: koupily z Ruska raketové motoryNOVÉ
Motor RD-180 v akci Foto: wikipedia.org
1
Svět

oj Echo24

Minimálně kontroverzní se může zdát obchodní pakt Ruska a Spojených států ohledně nákupu raketových motorů pro vesmírné mise. Obchod v hodnotě miliardy dolarů proběhl i přes západní sankce vůči Rusku a první dva motory RD-181 už byly do USA dodány. Celkem 60 motorů má dorazit do příštího roku, informuje ruská agentura TASS.

První dva motory z celkových šedesáti dorazily s několikaměsíčním zpožděním do Spojených států. Výrobce NPO Energomash, respektive RKK Eněrgija přitom pochází z Ruska, neboli země, na kterou byly uvaleny sankce i ze Spojených států. I přesto se zástupci americké firmy Orbital s Rusy na obchodě v hodnotě miliardy dolarů dohodli.

„Patnáctého července byly první dva motory RD-181 odeslány z Ruska a šestnáctého července byly doručeny do Spojených států,“ uvedli podle TASS zástupci RKK Eněrgija.

Podle nich bude i zbytek motorů připraven k použití do příštího startu rakety Antares v roce 2016. Nové motory by měly být schopny unést více nákladu a Rusové se budou podílet i na jejich instalaci a testování.

O paktu mezi Orbital Sciences Corporation, která úzce spolupracuje s NASA, a NPO Energomash se informovalo na konci loňského roku, kdy americká firma plánovala koupit až 60 motorů. V rámci sankcí ale nesmí americká strana použít motory, které jim Rusové dodávají od roku 1990, pro vojenské vesmírné účely.

Sankce v neposlední řadě omezily i plánovaný nákup raketových motorů RD-180, které se používají v raketách Atlas. Omezení nákupu a použití motorů plyne ze zákona o národní obraně, který americkým firmám zakázal od roku 2015 uzavírat nové nebo modifikovat stávající kontrakty s výrobci z Ruska.

V této otázce ale panuje v USA rozkol. Zatímco např. senátor John McCain vznesl připomínky ohledně závislosti Spojených států na ruském vesmírném programu, Sněmovna reprezentantů chce prosadit návrh, který by všechny motory RD-180 povoloval. Za McCainem ale stojí většina senátorů, kteří shodně požadují povolení dovozu pouze devíti typů ruských motorů.

Čtěte také: Budou muset američtí kosmonauti trénovat na Krymu?

Rusko nezklamalo. Vetovalo tribunál k sestřelenému boeingu