Prohřešek ruských atletů? ‚Pochází z Putinova Ruska,‘ píše Klausův institut

PLOŠNÝ ZÁKAZ PRO RUSKÉ ATLETY

Prohřešek ruských atletů? ‚Pochází z Putinova Ruska,‘ píše Klausův institutNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje exprezidenta Václava Klause. Foto: Foto: Knihovna Václava Klause
1
Domov

vb Echo24

Plošný zákaz ruským atletům zúčastnit se říjnové olympiády v brazilském Riu se příliš nelíbí Institutu Václava Klause. Na jeho stránkách se totiž objevila rýpavá poznámka, která říká, že největším „prohřeškem“ ruských atletů je to, že pochází z Putinova Ruska.

V úvodu svého příspěvku Institut Václava Klause cituje někdejšího olympionika Gustava Haška. „Rozhodnutí sportovní arbitráže CAS o kolektivní vině ruských atletů vrací sport zpět do temné doby studené války. (...) Jsou pošlapávána práva nedopujících jednotlivců. Preferuje se precedens kolektivní viny. Kam se poděl sportovní duch OH a pud sebezáchovy MOV?“ ptá se na stránkách institutu Hašek.

Jeho citací ale příspěvek nekončí. Vlastní poznámku totiž připojil i samotný Institut Václava Klause, přičemž vyznění této poznámky asi příliš nepřekvapí: „IVK k tomu dodává jen tuto větu: největším prohřeškem potrestaných atletů je to, že jsou z Putinova Ruska.“

Zákaz ruským atletům zúčastnit se olympiády na Facebooku kritizoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Je kouzelné sledovat, jak pražskokavárenští novináři, kteří léta křičí, že kolektivní vina je nepřijatelná (odsun Němců z ČSR), teď radostně tleskají nad uplatněním kolektivní viny (vyloučení ruských sportovců z OH),“ napsal.

Čtěte také: ‚Klause považuji stále za největšího zlojeda‘

Ruským atletům bylo plošně zakázáno zúčastnit se letních olympijských her, které zanedlouho začnou v brazilském Riu de Janeiru. Mezinárodní atletická federace IAAF suspendovala ruský svaz kvůli systematickému dopingu. Mezinárodní sportovní arbitráž CAS teď navíc zamítla odvolání, ke kterému se upínalo 68 závodníků. Zúčastnit se tedy nemohou ani ti, kteří tvrdí, že nedopovali.

Čtěte také: Rusové v Soči systematicky dopovali a podváděli, včetně medailistů