Vynález, který zachrání životy. Léky vytvoří v terénu
Doktoři v terénu nejen válečných oblastí by mohli nově vytvářet léky za pochodu. Vědci ukázali přenosný mikrofluidní reaktor, který dokáže vyrábět bílkoviny potřebné k namíchání různých medikamentů. S převratnou technologií přišly americké Národní laboratoře Oak Ridge.
Potenciálně život zachraňující přístroj se skládá ze dvou bezmála pětimetrových kanálů, kteří jsou k sobě připoutány. Odděleny jsou pouze tenkou porézní membránou, která zaručuje výměnu látek. V praxi pak stačí s přístrojem zatřást, jeden z kanálů prožene chemikálie přístrojem a druhý obstará procesy vedoucí k namixování medikamentů.
Vědci z tohoto vědeckotechnického institutu v Tennessee tvrdí, že vynález pomůže lékařům, kteří by v terénu neměli při ruce některý z důležitých léků. V případě nouze by stačilo použít tento zatím rozměrný přístroj a pacient s akutními zdravotními potížemi by byl zachráněn.
„S touto inovací můžeme rychleji vytvářet více bílkovin, což naší technologii dělá ideální pro přímé použití u pacientů,“ řekl k vynálezu jeden z vedoucích vědců projektu Scott Retterer. „Skutečnost, že stroj operuje na nebuněčné bázi, snižuje celkovou infrastrukturu potřebnou k vytváření proteinů a otevírá možnosti jejich tvorby kdykoliv a kdekoliv byste jen potřebovali,“ dodává Retterer s tím, že jejich zařízení umožňuje přeskočit krok chlazení bílkovin během transportu a skladování.
Právě fakt, že bioreaktor neoperuje s vytvářením látek na buněčné úrovni, nepotřebuje sérii složitých přístrojů, jako je například právě systém chlazení živých organismů. To z vynálezu dělá levnější a efektivnější způsob vytváření léků a mohl by tak brzy najít široké uplatnění během náhlých událostí, jako jsou přírodní katastrofy, i při každodenním použití v nemocnicích.