‚Noc bagrových nožů‘: Moskva přes noc zbořila stovku stánků

Likvidace pouličního podnikání

‚Noc bagrových nožů‘: Moskva přes noc zbořila stovku stánkůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nepříjemné probuzení přichystala moskevská radnice majitelům místních pouličních obchodů. Přes noc totiž za pomoci těžké techniky nečekaně zbourala kolem stovky těchto staveb. Rozhořčení podnikatelé se hájí dlouhodobými smlouvami o pronájmu i slovy prezidenta Vladimíra Putina o podpoře malého podnikání. Městští úředníci si ale za svým rozhodnutím stojí, takzvané kiosky měly údajně dlouhodobě problémy s hygienou.

Malé obchody s potravinami, květinami či jinými výrobky vznikly kolem stanic moskevského metra v devadesátých letech minulého století. Od té doby se chatrné stavby vyhýbaly pozornosti úřadů a skrytě tak utvářely ráz celého města. Stánky vyrobené často z nekvalitních materiálů se stávaly předmětem debaty pouze v souvislosti s nedostatečnou úrovní hygieny.

 

Právě stížnosti na hmyz a hlodavce u stanic veřejné dopravy zřejmě nakonec přiměly moskevského starostu Sergeje Sobjanina k razantnímu kroku. Za jedinou noc nechal za pomoci bagrů a dalších těžkých strojů zlikvidovat 97 takovýchto staveb. K těmto demolicím došlo například u frekventované stanice metra Arbat.

Provozovatelé kiosků jsou rozhodnutím starosty překvapeni. Některým z nich totiž radnice vydala dlouhodobé povolení k pronájmu prostoru, kde zlikvidované stánky stály. Celá akce jde podle nich navíc výrazně proti slovům ruského prezidenta Putina. Ten totiž po přijetí ekonomických sankcí proti své zemi ohlásil, že Rusové tento výpadek ve výrobě mohou nahradit vlastním drobným podnikáním.

 

Někteří ruští komentátoři a bloggeři už využili rozhodnutí městských politiků k satiře. Pro rychlou a nečekanou akci radnice už se vžilo označení „Noc bagrových nožů.“ Tento název odkazuje k Noci dlouhých nožů, akci, při niž na Hitlerův rozkaz došlo k likvidaci velitelského sboru jednotek SA.

Razance noční akce se zalíbila i uživatelům ruských sociálních sítí. Ti oceňují zejména fakt, že Rusko proti obchodům postupovalo se stejnou odhodlaností, jakou uplatňuje při bombardování teroristů z Islámského státu v Sýrii.

 

Současný starosta Sobjanin přitom není prvním politikem, který se rozhodl proti pouličním kioskům zasáhnout. Podobnou snahu projevil po rozpadu Sovětského svazu i Jurij Lužkov. Ten se rozhodl obchod v improvizovaných stáncích zcela zakázat, kvůli zájmu občanů se ale kiosky do města opět vrátily.

Čtěte také: 10 nejhorších měst světa? Vítězem se stává Moskva

Moskva udržuje kontakty s Talibanem. Prý kvůli boji s IS

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články