Konec domovní svobody: Policie bude moct zadržet zbraň přímo v bytě

Držení zbraní

Konec domovní svobody: Policie bude moct zadržet zbraň přímo v bytěAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Policie bude moci vstoupit do domácnosti bez souhlasu soudu či státního zástupce kvůli zabavení legálně držené zbraně. Rozhodl o tom dnes Senát. Pro prolomení domovní svobody zvedla ruku padesátka senátorů z přítomných 73. Nová pravomoc vadí především pravicové opozici, podle ní je to další z řady omezení osobní svobody občanů.

„Ztráta svobody začíná nenápadně. Proklouzne mezi prsty, aniž by si to lidé uvědomili. Až si to ale uvědomí, bude pozdě. Pro novelu zákona, který obsahuje prolomení domovní svobody, rozhodně hlasovat nebudeme,“ komentoval pro deník ECHO24.cz senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Opozičním senátorům vadí, že policisty má k vniku do domu opravňovat pouze podezření, že majitel zbraně by mohl být pro své okolí či sebe nebezpečný. Podle novely, pokud vlastník zbraň neodevzdá dobrovolně, tak policie k jejímu zabavení přímo v domácnosti nepotřebuje ani souhlas soudu či lékařský posudek. Stačí podnět od souseda či lékaře, že se zhoršil zdravotní stav majitele či jeho životní situace.

Proti novele se postavili i senátoři za Starosty a nezávislé a TOP 09. Ta zařadila prolomení domovní svobody i na tzv. Seznam nesvobody. Ten obsahuje celkem 16 vládních návrhů omezujících svobodu občanů. „Ve snaze vybavit policii nebo jinou zásahovou jednotku neomezenými pravomocemi bychom měli být velmi obezřetní. O svobodu nabytou v roce 1989 pomalu přicházíme,“ řekl serveru Jan Horník (STAN).

Oprávnění policie zadržet zbraň v obydlí bez svolení soudu nebo státního zástupce vzbuzovalo bouřlivé diskuze už mezi poslanci během projednávání zákona ve sněmovně. Podle kritiků by to mohlo vést až k šikaně slušných držitelů zbraní a k nelegálním domovním prohlídkám. Sněmovna pravomoc nakonec alespoň zúžila jen na příslušníky služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Novela zřejmě projde. Reakce na aktuální útoky?

I přes kritiku opozice však nová úprava Senátem prošla. Ke schválení ve stávajícím znění ji doporučil Ústavně-právní výbor i Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Návrh zákona z pera ministerstva vnitra dostala podporu vládní koalice i některých členů opozice.

„Během projednávání na výboru se zákonem nebyl problém. Malá diskuze se otevřela ohledně možnosti vniknutí policie do domu, ale nakonec se zněním tak, jak přišlo ze sněmovny, byl souhlas,“ uvedl deníku senátor a exministr vnitra František Bublan (nestr. za ČSSD).

Aktuální události – střelba v americkém Orlandu či útok islamisty na policistu a jeho partnerku poblíž Paříže – na zpřísnění normy neměla zásadní vliv. „Ostřejší debatu očekávám spíše v souvislosti s projednáváním evropské směrnice, která na terorismus přímo reaguje a je mnohem konkrétnější,“ dodal Bublan.

Nová pravidla zpřísňující možnosti pořizování a držení zbraní navrhla Evropská komise loni v prosinci jako součást reakce na teroristické útoky v Paříži. V Česku návrh odmítly vláda i obě komory parlamentu s poukazem na to, že teroristé své činy páchají nelegálně získanými zbraněmi, nikoli zbraněmi legálně drženými.

Na majitele zbraní si zřejmě posvítí sousedi a lékaři

Novela zákona o zpřísnění pravidel pro vlastnictví střelných zbraní reaguje na události v Uherském Brodě, kde duševně nemocný muž zabil loni v únoru osm lidí a posléze i sebe. „Spouštěč této tragédie bylo rozhodnutí o odejmutí zbraně, které si muž vyzvedl na poště. Novela zákona by umožnila na základě podnětu lékaře reagovat na zhoršený zdravotní stav majitele zbraně hned a nečekat na výsledek správního řízení,“ komentoval senátor Václav Láska (SZ).

Podle senátora Lásky tak bude možné okamžitě reagovat na aktuální nebezpečí. „Dokáži si představit, že policie dostane podnět od souseda, že například na chodbě běhá opilý soused se zbraní v ruce a vyhrožuje. Než ale přijede, soused se uklidí do bytu a zákon o policii už tu nestačí. Předpokládám, že policie této pravomoci využije v řádu jednotek ročně a že drtivá většina podnětů přijde od lékařů,“ dodal Láska.

Vládní novela míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek. Podle úpravy také laserové zaměřovače už nebudou patřit k zakázaným doplňkům zbraní.

Novela reaguje i na předloňské výbuchy soukromých muničních skladů ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.

Celkový počet legálně držených zbraní v Česku podle údajů Policejního prezídia činil za loňský rok více než 808 tisíc. Ještě v roce 2013 policie evidovala zhruba 760 tisíc zbraní. Oproti tomu množství vlastníků zbrojních průkazů dlouhodobě spíše ubývá – aktuálně se pohybuje okolo 290 tisíc lidí.

Čtěte také: ‚Odešel jsme a za pár sekund začala střelba.‘ Svědectví z gay klubu

Výbušniny a kalašnikovy. Zadržený plánoval teroristický útok na Euro

Nerovný souboj. Myslivci budou střílet divočáky s nočním viděním

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články