Eroze systému: Vyžeňte je všechny! Teď z krajů
Týdeník Echo
Jak známo, hněv občanů vůči politikům v průběhu let roste a nezastaví se před ničím. Dvakrát proběhlo volební zemětřesení ve sněmovně, také města už za sebou mají dvojnásobnou revoluci. Na řadě jsou kraje, které fungovaly jako oáza stability, byť byla v poslední době čím dál víc nalevo. To se při volbách o druhém říjnovém víkendu jistojistě změní. Teď jde o to, kdo budou ti „naši“, kteří zkorumpované, zlodějské a prolhané politiky vyženou.
Dávno už jsou pryč časy, kdy si mohli polistopadoví reformátoři libovat, že se v Česku podařilo nastavit standardní demokracii. Bylo to zvláště v období po roce 2006. Tehdy politiku určovaly dvě dominantní strany, ODS a ČSSD. Sekundovaly jim dvě menší středové strany – zelení s lidovci –, a nebýt nostalgických komunistů, kteří se drželi nad deseti procenty, člověk by nerozeznal zdejší scénu od vyspělých demokracií.
Před rokem 2010 se však ve společnosti něco změnilo. Začaly vznikat alternativní strany a v řadě regionů se objevila místní sdružení. Postupně vytlačovaly partaje etablované hned po listopadu 1989.
Zisk ČSSD klesl na polovinu, ODS na třetinu nebo ještě hlouběji. Tři z dnešních parlamentních stran před deseti lety neexistovaly, nová hnutí obsazují stále větší města. Lze spekulovat, kde to skončí, jedinou jistotou je fakt, že se rozpad politické scény nezastavil a nezastaví ani při volbách v krajích.
Důvodem je zmíněné přesvědčení sdílené značnou částí veřejnosti, že politici kradou, a že je tedy nutné hledat alternativu. Proto se nabízejí strany nezatížené minulostí – zpravidla populisté – anebo s místními kořeny. To jsou ti „naši“, kteří vymetou nahoře ten Augiášův chlív. Stává se, že se nové strany záhy po volebním úspěchu rozpadnou, to však neznamená, že se voliči vrátí ke svým dřívějším oblíbencům. Hledají dál – a scéna se dál štěpí.
V krajích ovšem všechno běželo v jedněch kolejích. Dvoje volby vyhrála suverénně ODS a obsadila skoro všechna hejtmanská místa, pak se po úspěšné kampani Jiřího Paroubka o poplatcích u lékaře rovnováha otočila a dvakrát získala stejně dominantní pozici ČSSD. Ještě dnes vládne v jedenácti ze třinácti krajů, v Ústí a Liberci alespoň skládala krajskou koalici.
Eroze politiky zasáhla i kraje při volbách před čtyřmi lety, nebylo to však dramatické. Zatímco v roce 2008 brali sociální a občanští demokraté spolu s komunisty vždy dvě třetiny hlasů, při minulých krajských volbách dostali dohromady všude kromě Liberce aspoň polovinu. Bohatě to stačilo k vytváření koalic, protože v krajském průměru spadla pod stůl pětina hlasů, obvykle odevzdaných novým stranám.
Průlom do zavedené struktury se nepochybně podaří letos.